Norvegiya qirollik oilasi bilan bog‘liq mojaro yana e’tibor markazida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Valiahd malika Mette-Maritning katta o‘g‘li Marius Borg Xyoybi sud jarayoni boshlanishidan oldin yana hibsga olindi. Oslo politsiyasi unga “tana jarohati yetkazish”, “pichoq bilan tahdid qilish” va sud tomonidan belgilangan aloqa taqiqini buzish bo‘yicha ayblovlar qo‘yilganini ma’lum qildi.
Politsiya vakillarining ta’kidlashicha, Xyoybining qonunbuzarliklarni takrorlash xavfi mavjud. Shu sababli, uni hibsda ushlab turish uchun sudga rasmiy iltimosnoma kiritilishi rejalashtirilmoqda.
Holatga oid boshqa tafsilotlar, jumladan, jabrlanuvchilarning kimligi haqida ma’lumot berilmagan. Sud jarayoni 3-fevral kuni Osloda boshlanishi kutilmoqda va bir necha hafta davom etishi rejalashtirilgan.
Ayblovlar ro‘yxati 38 banddan iborat bo‘lib, ular orasida to‘rt marta zo‘rlash, yaqin munosabatlarda zo‘ravonlik, tahdid qilish va giyohvand moddalar bilan bog‘liq holatlar mavjud. Xyoybi sudda zo‘rlash ayblovlarini rad etgan, biroq boshqa ayrim bandlar bo‘yicha aybini qisman tan olgani haqida xabarlar bor.
Agar u aybdor deb topilsa, ayrim epizodlar uchun 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin. Ushbu ish, ayniqsa, jamoatchilikda katta shov-shuv uyg‘otmoqda.
Xyoybi qirollik oilasiga yaqin bo‘lsa-da, u “shahzoda” unvoniga ega emas va qirollik uyining rasmiy a’zosi hisoblanmaydi. Shunga qaramay, bu mojaro qirollik oilasining obro‘siga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Sud jarayonida ayblovlarning isbotlanishi va tomonlar keltiradigan dalillar ushbu ishning yakuniy natijasini belgilaydi. Hozircha esa, yangi gumonlar va ayblovlar ishni yanada chigallashtirgan.

Конфликт королевской семьи Норвегии в центре внимания общественности
Скандал, связанный с королевской семьей Норвегии, вновь в центре внимания. Об этом сообщает Zamin.uz.
Старший сын наследной принцессы Метте-Марит, Мариус Борг Хёйби, был вновь арестован до начала судебного процесса. Полиция Осло сообщила, что ему предъявлены обвинения в «причинении телесных повреждений», «угрозе с ножом» и нарушении судебного запрета на контакт.
По словам представителей полиции, существует риск повторения правонарушений со стороны Хёйби. По этой причине планируется подать официальное ходатайство в суд о его содержании под стражей.
Другие детали дела, включая информацию о пострадавших, не разглашаются. Ожидается, что судебный процесс начнется 3 февраля в Осло и продлится несколько недель.
Список обвинений включает 38 пунктов, среди которых четыре случая изнасилования, насилие в близких отношениях, угрозы и связанные с наркотиками инциденты. Хёйби отвергает обвинения в изнасиловании, однако сообщается, что он частично признал вину по некоторым другим пунктам.
Если его признают виновным, он может быть приговорён к лишению свободы на срок до 10 лет за отдельные эпизоды. Это дело вызывает особенно большой резонанс в обществе.
Хотя Хёйби близок к королевской семье, он не имеет титула «принц» и не считается официальным членом королевского дома. Тем не менее, этот скандал серьёзно влияет на репутацию королевской семьи.
В ходе судебного процесса доказательства обвинений и представленные сторонами аргументы определят окончательный исход дела. Пока же новые подозрения и обвинения усложняют ситуацию.