Ufa shahridagi maktabda qurolli hodisa sodir bo‘ldi
Rossiyaning Ufa shahrida joylashgan 16-sonli shahar gimnaziyasida qurolli hodisa sodir bo‘lgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, to‘qqizinchi sinf o‘quvchisi plastik pnevmatik qurol va petarda bilan ta’lim muassasasiga kirib, dars vaqtida o‘qituvchi hamda uch nafar sinfdoshiga o‘q uzgan. Shuningdek, portlashga o‘xshash tovush eshitilgani ham qayd etilgan.
Voqea mahalliy vaqt bilan soat 11:00 atrofida yuz bergan. Hodisa joyiga politsiya, Rossiya Milliy gvardiyasi va favqulodda xizmatlar tezkor yetib borishgan.
Maktab hududi nazoratga olinib, kirish-chiqish vaqtincha cheklangan. Boshqirdiston hukumati rahbari o‘rinbosari Ural Kilsenbayevning so‘zlariga ko‘ra, hodisa oqibatida hech kim tan jarohati olmagan.
Gumon qilinayotgan o‘quvchi esa huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan qo‘lga olingan. Mazkur holat yuzasidan tergov organlari tomonidan bir nechta jinoiy ishlar ochilgan.
Jumladan, mansabdor shaxslarning beparvoligi bilan bog‘liq moddalar asosida surishtiruv ishlari olib borilmoqda. Eslatib o‘tamiz, bundan avval dekabr oyida Moskva viloyatining Odintsovo tumanida ham shunga o‘xshash hodisa sodir bo‘lgandi.

В школе в городе Уфа произошёл вооружённый инцидент
В российском городе Уфа в городской гимназии №16 произошёл вооружённый инцидент. Об этом сообщил Zamin.uz.
По предварительным данным, ученик девятого класса вошёл в учебное заведение с пластиковым пневматическим оружием и петардой, во время урока произвёл выстрелы в учителя и трёх одноклассников. Также было зафиксировано звуковое сопровождение, похожее на взрыв.
Инцидент произошёл около 11:00 по местному времени. На место происшествия оперативно прибыли полиция, Национальная гвардия России и экстренные службы.
Территория школы была взята под контроль, вход и выход временно ограничены. По словам заместителя главы правительства Башкортостана Урала Кильсенбаева, в результате инцидента никто не пострадал.
Подозреваемый ученик был задержан правоохранительными органами. По данному факту следственными органами возбуждено несколько уголовных дел.
В частности, проводится расследование по статьям, связанным с халатностью должностных лиц. Напомним, что ранее в декабре в Одинцовском районе Московской области произошёл похожий инцидент.