Venesuela Prezidenti tomonidan AQSHga amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan tashrif masalasi yana kun tartibiga chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Livitt ushbu mavzuda savollarga javob berar ekan, hozircha aniq sana belgilanmaganini va masala muhokama qilingani, biroq qat’iy reja hali tuzilmaganini ta’kidladi. Livittning so‘zlariga ko‘ra, Vashington Karakasda siyosiy mahbuslarga nisbatan qabul qilingan amnistiya qarorini ijobiy qadam sifatida baholagan.
U bunday tashabbuslar keng jamoatchilik tomonidan ham qo‘llab-quvvatlanishi lozimligini aytdi. Shuningdek, Oq uy vakili Venesuela hukumati tomonidan berilgan va’dalarning bajarilganini qayd etib, ushbu jarayon izchil davom ettirilishini kutayotganini bildirdi.
So‘nggi oylarda AQSH va Venesuela munosabatlarida turli yangiliklar paydo bo‘lmoqda. Xususan, neft savdosi, moliyaviy hisob-kitoblar va diplomatik aloqalar haqida xabarlar birin-ketin yangramoqda.
Masalan, avvalroq AQSH Karakas bilan erishilgan kelishuv asosida neft savdosidan tushgan 500 million dollar mablag‘ni Venesuela hukumatiga qaytargani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi. Shu o‘rinda ta’kidlash lozimki, “tashrif bo‘ladi” degan gap hali “hammasi hal bo‘ldi” degani emas.
Diplomatiyada bir qarorga kelish uchun ko‘p vaqt talab etiladi, muzokaralar esa murakkab jarayon hisoblanadi. Oq uyning “hozircha qat’iy reja yo‘q” degani esa bu masala yopildi degani emas, balki vaqtinchalik kechiktirilganini anglatadi.
Venesueladagi amnistiya masalasi ham oddiy bir siyosiy harakat emas, balki xalqaro hamjamiyatda ishonchni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida ko‘rilmoqda. Ushbu qaror kelgusidagi siyosiy aloqalarga va Venesuela bo‘yicha qabul qilinadigan qarorlarga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozirgi vaziyatni umumlashtiradigan bo‘lsak, tomonlar o‘zaro kelishuvga erisha olsa, Venesuela Prezidentining AQSHga tashrifi real diplomatik voqelikka aylanishi ehtimoldan xoli emas. Siyosat murakkab jarayon bo‘lsa-da, uning natijasida odamlar hayotida ijobiy o‘zgarishlar yuz berishi mumkin.

Президент Венесуэлы продолжает обсуждение визита в США
Вопрос возможного визита президента Венесуэлы в США вновь выходит на повестку дня. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт, отвечая на вопросы по этой теме, подчеркнула, что конкретная дата пока не назначена, вопрос обсуждается, но строгий план еще не разработан. По словам Ливитт, Вашингтон оценивает решение об амнистии политзаключенных в Каракасе как положительный шаг.
Она отметила, что такие инициативы должны получать широкую поддержку общественности. Также представитель Белого дома подчеркнула, что правительство Венесуэлы выполнило данные обещания, и ожидает, что этот процесс будет последовательно продолжаться.
В последние месяцы в отношениях между США и Венесуэлой появляются различные новости. В частности, поступают сообщения о торговле нефтью, финансовых расчетах и дипломатических связях.
Например, ранее сообщалось, что США вернули правительству Венесуэлы 500 миллионов долларов, полученных от продажи нефти, согласно достигнутому с Каракасом соглашению. При этом следует отметить, что заявление о том, что «визит состоится», не означает, что «все решено».
В дипломатии для достижения соглашения требуется много времени, а переговоры являются сложным процессом. Заявление Белого дома о том, что «пока нет строгого плана», не означает, что вопрос закрыт, а лишь временно отложен.
Вопрос амнистии в Венесуэле — это не просто политический шаг, а важный шаг, направленный на укрепление доверия в международном сообществе. Это решение может повлиять на будущие политические связи и принимаемые по Венесуэле решения.
Подводя итог текущей ситуации, можно сказать, что если стороны смогут достичь взаимопонимания, визит президента Венесуэлы в США может стать реальным дипломатическим событием. Несмотря на сложность политического процесса, его результатом могут стать положительные изменения в жизни людей.