Netanyaxu va Uitkoff G‘azo va Eronni muhokama qildi
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu AQShning maxsus vakili Stiv Uitkoff bilan uchrashib, G‘azo mintaqasidagi vaziyat va HAMAS masalasini muhokama qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil bosh vazirining idorasi tarqatgan bayonotga ko‘ra, Netanyaxu HAMASni qurolsizlantirish va G‘azo sektorini demilitarizatsiya qilish zarurligini qat’iy ta’kidlagan. U, shuningdek, G‘azoning tiklanishi faqat urush maqsadlari to‘liq amalga oshirilgandan keyin boshlanishi kerakligini bildirgan.
Uchrashuv davomida Netanyaxu Falastin milliy ma’muriyati G‘azo sektorini boshqarishga jalb qilinmasligini ochiq aytgan. U bu masalada hech qanday istisnosiz yondashuvni qo‘llash tarafdori ekanini bildirgan.
Tomonlar faqat G‘azo bilan cheklanib qolmay, mintaqadagi boshqa muhim masalalarni ham muhokama qilishgan. Xususan, Eron bilan bog‘liq vaziyat alohida e’tibor markazida bo‘lgan.
Bu mavzu Uitkoffning Eron vakili bilan rejalashtirilgan uchrashuvi oldidan yanada ahamiyat kasb etgan. Bayonotda ta’kidlanishicha, Netanyaxu Uitkoffga Eron masalasidagi pozitsiyasini aniq tushuntirgan.
Uning fikricha, Eron o‘z xatti-harakatlari bilan ishonchga loyiq emasligini ko‘p bor isbotlagan. Shu sababli, Isroil bu yo‘nalishdagi har qanday muloqotda ehtiyotkorlik va qat’iy pozitsiyani saqlab qolishi zarur, deb hisoblaydi.
Umuman olganda, uchrashuv mintaqadagi vaziyatning murakkabligi va muammolarning dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatdi. G‘azo bo‘yicha talablar qat’iy, siyosiy ishtirok masalasida esa kelishuvga yo‘l yo‘qdek ko‘rinmoqda.
Eron masalasida esa ishonch muammosi asosiy o‘rinda turibdi. Ushbu muloqot mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirib, yangi savollarni yuzaga keltirdi.

Нетаньяху и Уиткофф обсудили Газу и Иран
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху встретился с специальным представителем США Стивом Уиткоффом и обсудил ситуацию в секторе Газа и вопрос ХАМАС. Об этом сообщает Zamin.uz.
По заявлению, распространённому офисом премьер-министра Израиля, Нетаньяху твёрдо подчеркнул необходимость разоружения ХАМАС и демилитаризации сектора Газа. Он также отметил, что восстановление Газы должно начаться только после полного достижения целей войны.
Во время встречи Нетаньяху открыто заявил, что Палестинская национальная администрация не будет привлечена к управлению сектором Газа. Он выразил поддержку безоговорочному подходу по этому вопросу.
Стороны обсудили не только Газу, но и другие важные вопросы региона. В частности, особое внимание было уделено ситуации с Ираном.
Эта тема приобрела ещё большую значимость перед запланированной встречей Уиткоффа с представителем Ирана. В заявлении отмечается, что Нетаньяху ясно объяснил Уиткоффу свою позицию по вопросу Ирана.
По его мнению, Иран многократно доказал своей деятельностью, что ему нельзя доверять. Поэтому Израиль считает необходимым сохранять осторожность и твёрдую позицию в любых переговорах по этому направлению.
В целом встреча ещё раз показала сложность ситуации в регионе и актуальность проблем. Требования по Газе остаются жёсткими, а по вопросу политического участия, похоже, нет пути к соглашению.
Что касается Ирана, проблема доверия стоит на первом месте. Этот диалог усложнил ситуацию в регионе и вызвал новые вопросы.