Zaporijjyadagi dron hujumida yoshlar halok bo‘ldi
3-fevral kuni kechqurun Zaporijjya shahrida sodir bo‘lgan dron hujumi natijasida 18 yoshli yigit va qiz halok bo‘lgani, kamida 11 kishi jarohat olib, shifokorlarga murojaat qilgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jabrlanganlar orasida uch nafar bola borligi ham ma’lum qilindi. Hujum natijasida turar-joy hududlari zarar ko‘rdi, yongan avtomobillar, vayron bo‘lgan binolar va tutun bilan qoplangan hududlar manzarasi yuzaga keldi.
Shu bilan birga, Xarkivda ham xavfli tun davom etdi. Raketa zarbalari ayrim tumanlarga yaqin joylarga tushgani, xususiy uylar zarar ko‘rgani haqida xabar berildi.
Qishning eng sovuq kunlarida bunday hujumlar nafaqat infratuzilmaga, balki oddiy fuqarolarning kundalik hayotiga ham jiddiy zarar yetkazmoqda. Haroratning keskin pasayishi vaziyatni yanada og‘irlashtirayotgani qayd etildi.
Eng jiddiy muammolardan biri issiqlik va elektr energiyasi ta’minotidagi uzilishlar bo‘lib qolmoqda. NATO vakili Mark Ryutte Kiyevdagi isitish inshootlariga berilgan zarbalar haqida gapirib, bunday hujumlar 1 100 ta ko‘p qavatli uyni isitish imkoniyatini yo‘q qilishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu faqat harbiy maqsadga emas, balki qo‘rquv va beqarorlikni kuchaytirishga qaratilgan. Shuningdek, diplomatik munosabatlar fonida energetik inshootlarga zarbalar berilmasligi kerakligi haqida gapirilayotgan bo‘lsa-da, front ortidagi infratuzilma yana nishonga olinmoqda.
Qattiq sovuq sharoitida har bir soat aholi uchun hayot-mamot masalasiga aylanmoqda. Elektr va issiqlik ta’minoti bilan bog‘liq muammolar odamlarning hayotini yanada qiyinlashtirmoqda.

В результате атаки дрона в Запорожье погибли молодые люди
Вечером 3 февраля в городе Запорожье в результате атаки дрона погибли 18-летний парень и девушка, по меньшей мере 11 человек получили ранения и обратились к врачам. Об этом сообщил Zamin.uz.
Также стало известно, что среди пострадавших находятся трое детей. В результате атаки были повреждены жилые районы, появились сцены сгоревших автомобилей, разрушенных зданий и покрытых дымом территорий.
В то же время в Харькове ночь также оставалась опасной. Сообщается, что ракетные удары пришлись близко к некоторым районам, пострадали частные дома.
В самые холодные дни зимы такие атаки наносят серьезный ущерб не только инфраструктуре, но и повседневной жизни обычных граждан. Отмечается, что резкое понижение температуры усугубляет ситуацию.
Одной из самых серьезных проблем остаются перебои с отоплением и электроснабжением. Представитель НАТО Марк Рютте, говоря о ударах по отопительным объектам в Киеве, подчеркнул, что такие атаки лишают возможности отопления около 1100 многоэтажных домов.
По его словам, это направлено не только на военные цели, но и на усиление страха и нестабильности. Хотя на фоне дипломатических отношений говорится о недопустимости ударов по энергетическим объектам, инфраструктура в тылу фронта снова становится целью.
В условиях сильных морозов каждый час становится вопросом жизни и смерти для населения. Проблемы с электроснабжением и отоплением усложняют жизнь людей.