AQSh Venesuelaga 500 mln dollarni to‘liq qaytardi
AQSh Venesuelaga birinchi neft bitimidan tushgan 500 million dollar mablag‘ni to‘liq qaytardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, Vashington va Karakas o‘rtasidagi kelishuv doirasida olingan mablag‘ning so‘nggi 200 million dollari ham Venesuela hukumatiga o‘tkazilgan. Ushbu bitim umumiy 500 million dollardan iborat bo‘lib, yanvar oyida Venesuela hukumati vakili Delsi Rodriges ushbu summaning dastlabki 300 million dollari qaytarilganini ma’lum qilgan edi.
Mazkur mablag‘ning to‘liq qaytarilishi aloqa va kelishuvlar amalda ishlayotganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Venesuela bilan bog‘liq moliyaviy operatsiyalar siyosiy qarorlar va sanksiyalar ta’siri ostida o‘zgaruvchanligini saqlab qolmoqda.
Bu esa kelgusi qadamlarni aniq prognoz qilishni qiyinlashtiradi. Hozircha aniq ma’lumot shuki, birinchi bitimdan kelib tushgan barcha mablag‘lar to‘liq qaytarildi.
Agar keyingi bosqichlarda ham shunday shaffoflik saqlansa, bu neft bozori va mintaqadagi iqtisodiy hamda siyosiy vaziyatga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

США полностью вернули Венесуэле 500 млн долларов
США полностью вернули Венесуэле 500 миллионов долларов, полученных от первой нефтяной сделки. Об этом сообщил Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, в рамках соглашения между Вашингтоном и Каракасом последние 200 миллионов долларов также были перечислены правительству Венесуэлы. Эта сделка составляет в общей сложности 500 миллионов долларов, и в январе представитель правительства Венесуэлы Дельси Родригес сообщил, что первые 300 миллионов долларов уже были возвращены.
Полное возвращение этих средств свидетельствует о том, что коммуникации и соглашения работают на практике. Вместе с тем, финансовые операции, связанные с Венесуэлой, продолжают оставаться под влиянием политических решений и санкций, что сохраняет их изменчивость.
Это затрудняет точное прогнозирование дальнейших шагов. Пока что известно, что все средства, поступившие от первой сделки, были полностью возвращены.
Если в следующих этапах будет сохранена такая прозрачность, это может положительно повлиять на нефтяной рынок, а также на экономическую и политическую ситуацию в регионе.