Aliyev va Pashinyan tinchlik muzokaralarini davom ettirdi
Abu-Dabi shahrida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni normallashtirish va barqarorlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Rasmiy xabarga ko‘ra, tomonlar Vashingtonda AQSH prezidenti vositachiligida o‘tkazilgan tinchlik sammitida erishilgan kelishuvlarning ijrosi yuzasidan ijobiy o‘zgarishlarni qayd etdi.
Muzokaralarda asosiy urg‘u normallashtirish jarayonini izchil davom ettirishga qaratildi. Yetakchilar bu jarayonni faqat rasmiy kelishuvlar bilan cheklab qo‘ymasdan, doimiy muloqot va amaliy ishlar bilan qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidladi.
Tinchlik faqat qog‘ozda emas, hayotda seziladigan natijalar orqali mustahkamlanishi lozimligi qayd etildi. Ikki davlat o‘rtasida savdo aloqalari boshlangan.
Ozarbayjondan Armanistonga neft mahsulotlari yetkazib berilayotgani va uchinchi davlatlardan don hamda boshqa tovarlarning Ozarbayjon hududi orqali Armanistonga tranzit qilinayotgani mamnuniyat bilan tilga olindi. Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganishga kelishib oldi.
Shuningdek, fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasidagi muloqotlarni faollashtirish masalasi ham muhokama qilindi. Bunday tashriflar odamlar o‘rtasidagi masofani qisqartirib, jamiyatlarning bir-birini yaxshiroq tushunishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Tinchlik nafaqat siyosiy darajada, balki jamiyatlar o‘rtasidagi muloqot orqali ham mustahkamlanishi lozimligi qayd etildi. Uchrashuvda transport va kommunikatsiya sohasidagi loyihalar, shu jumladan TRIPP tashabbusi, muhokama qilindi.
Ushbu yo‘nalishdagi amaliy qadamlar kelishuvlarni hayotga tatbiq etishda muhim ahamiyatga ega ekanligi bildirildi. Uchrashuv yakunida Aliyev va Pashinyan tinchlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lida birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirishga tayyor ekanini yana bir bor tasdiqladi.
Tomonlar muloqotni uzmaslik va kelishuvlarni amalda bajarishni davom ettirishga kelishib oldi. Umuman olganda, muzokaralar konstruktiv ruhda o‘tib, tomonlar o‘zaro anglashuvni kuchaytirishga intilayotganini namoyon etdi.

Алиев и Пашинян продолжили мирные переговоры
В городе Абу-Даби состоялась встреча между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Об этом сообщает Zamin.uz.
На переговорах обсуждались вопросы нормализации отношений между двумя государствами и обеспечения стабильности. Согласно официальному сообщению, стороны отметили положительные изменения в исполнении соглашений, достигнутых на мирном саммите в Вашингтоне при посредничестве президента США.
Основное внимание на переговорах было уделено последовательному продолжению процесса нормализации. Лидеры подчеркнули необходимость поддерживать этот процесс не только официальными соглашениями, но и постоянным диалогом и практическими действиями.
Отмечено, что мир должен укрепляться не только на бумаге, но и через ощутимые результаты в жизни. Между двумя государствами начались торговые связи.
С удовлетворением было отмечено, что из Азербайджана в Армению поставляются нефтепродукты, а зерно и другие товары из третьих стран транзитом через территорию Азербайджана направляются в Армению. Стороны договорились изучить возможности расширения торгово-экономического сотрудничества.
Также обсуждался вопрос активизации диалога между представителями гражданского общества. Было подчеркнуто, что такие визиты сокращают дистанцию между людьми и способствуют лучшему взаимопониманию обществ.
Отмечено, что мир должен укрепляться не только на политическом уровне, но и через диалог между обществами. На встрече обсуждались проекты в области транспорта и коммуникаций, включая инициативу TRIPP.
Было отмечено, что практические шаги в этом направлении имеют важное значение для реализации соглашений. По итогам встречи Алиев и Пашинян вновь подтвердили готовность продолжать совместные усилия по обеспечению мира и стабильности.
Стороны договорились не прерывать диалог и продолжать выполнение соглашений на практике. В целом переговоры прошли в конструктивном духе и продемонстрировали стремление сторон укреплять взаимопонимание.