Ispaniyaning Valensiya shahri yaqinidagi Manises aeroportida kutilmagan voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
24 yoshli erkak parvozga tayyor turgan samolyotning tomiga chiqib, g‘ayrioddiy harakatlar qildi. Hodisa 2-fevral kuni yuz bergan.
Ma’lum bo‘lishicha, erkak Marokash fuqarosi bo‘lib, qanday qilib aeroportning cheklangan hududiga kirib olgani hozircha noma’lum. U Vueling aviakompaniyasiga tegishli Airbus A320 samolyotiga zinapoya orqali ko‘tarilib, tom qismiga chiqqan.
Guvohlarning aytishicha, erkak samolyot tomida raqsga tushgan, qo‘l harakatlari bilan pastdagilarni masxara qilgandek bo‘lgan va aeroport xodimlarining ishiga xalal bergan. Shuningdek, u qo‘lidagi ichimlikdan ichib, idishni yerga otgan.
Erkak tom bo‘ylab yugurib, aeroport xodimlarini ataylab chalg‘itishga harakat qilgan. Oqibatda fuqarolik gvardiyasining uch nafar xodimi uni tinchlantirishga muvaffaq bo‘lgan.
Erkak qarshilik ko‘rsatmasdan pastga tushgan va Valensiyadagi kasalxonaning psixiatriya bo‘limiga yuborilgan. Hozircha unga rasmiy ayblov qo‘yilgan-qo‘yilmagani haqida ma’lumot berilmagan.
Ushbu hodisa sabab Vueling aviakompaniyasining Amsterdamga uchishi kerak bo‘lgan reysi ikki yarim soatga kechikdi. Yo‘lovchilar boshqa samolyotga o‘tkazilib, Niderlandiyaga jo‘natilgan.

Мужчина, поднявшийся на крышу самолёта, задержал рейс
В аэропорту Манисес, недалеко от города Валенсия в Испании, произошёл неожиданный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
24-летний мужчина забрался на крышу самолёта, готовящегося к вылету, и совершал необычные действия. Событие произошло 2 февраля.
Как стало известно, мужчина является гражданином Марокко, однако пока неизвестно, как он проник на охраняемую территорию аэропорта. Он поднялся по лестнице на самолёт Airbus A320 авиакомпании Vueling и забрался на крышу.
По словам свидетелей, мужчина танцевал на крыше самолёта, жестами, казалось, насмехался над находящимися внизу и мешал работе сотрудников аэропорта. Также он пил напиток из бутылки и бросил её на землю.
Мужчина бегал по крыше, намеренно пытаясь отвлечь сотрудников аэропорта. В итоге троим сотрудникам гражданской гвардии удалось его успокоить.
Мужчина без сопротивления спустился вниз и был направлен в психиатрическое отделение больницы Валенсии. Пока не сообщается, предъявлены ли ему официальные обвинения.
Из-за этого инцидента рейс авиакомпании Vueling, который должен был вылететь в Амстердам, задержался на два с половиной часа. Пассажиров пересадили на другой самолёт и отправили в Нидерланды.