Dubayda rossiyalik generalga suiqasd gumondori qo‘lga olindi
Bu haqda Rossiya Federal xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga tayanib xabar berildi. Ma’lum qilinishicha, qo‘lga olingan shaxs 66 yoshli Rossiya fuqarosi Lyubomir Korbadir bo‘lib, u suiqasdning to‘g‘ridan to‘g‘ri ijrochisi sifatida ko‘rilmoqda.
Birlashgan Arab Amirliklari huquq-tartibot idoralari gumonlanuvchini Rossiyaga topshirgani aytilmoqda. Shuningdek, Moskvada yana bir shaxs — 1959-yilda tug‘ilgan Viktor Vasin ham ushbu ish doirasida qo‘lga olingan.
Bundan tashqari, 1971-yilda tug‘ilgan Zinaida Serebritskayaning voqeaga aloqadorlikda gumon qilinayotgani, ammo uning Ukrainaga chiqib ketishga ulgurgani qayd etilgan. Rasmiylar bu shaxslarni ehtimoliy sheriklar sifatida ko‘rib chiqmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchi 1960-yilda Ukrainada tug‘ilgan va 2025-yil dekabr oyida Moskvaga kelgan. Rossiya Tergov qo‘mitasi uning Ukraina maxsus xizmatlari topshirig‘i bilan teraktni uyushtirish maqsadida harakat qilganini taxmin qilmoqda.
Viktor Vasinga esa noqonuniy qurol saqlash va harbiy xizmatchining hayotiga tajovuz qilish ayblovlari qo‘yilgan. Generalga suiqasd 6-fevral kuni ertalab, Moskvadagi uyi oldida sodir etilgan.
Huquq-tartibot organlari ma’lumotiga ko‘ra, general xizmat mashinasi tomon yurganida, o‘zini ovqat yetkazib beruvchi sifatida tanishtirgan shaxs bilan to‘qnash kelgan. Hujum paytida general yaralangan, ammo faol qarshilik ko‘rsatgani sababli hujumkor rejasini to‘liq amalga oshira olmagan.
General shifoxonaga yotqizilgan va jarrohlik amaliyotidan so‘ng o‘ziga kelgani ma’lum qilingan. Mazkur voqea xalqaro siyosiy munosabatlarda ham aks-sado berdi.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bu harakatni muzokaralarga to‘sqinlik qilishga qaratilgan provokatsiya deb baholadi. Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga esa Kiyevning ushbu hodisaga aloqadorligi haqidagi ayblovlarni rad etdi.
Hozirda tergov davom etmoqda. Voqea xavfsizlik masalalari va mintaqaviy siyosiy vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.

В Дубае задержан подозреваемый в покушении на российского генерала
В городе Дубай Объединённых Арабских Эмиратов задержан главный подозреваемый по делу о покушении на высокопоставленного генерала Главного управления Генерального штаба Вооружённых сил России Владимира Алексеева. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается со ссылкой на данные Федеральной службы безопасности России. Известно, что задержанный — 66-летний гражданин России Любомир Корбадир, рассматриваемый как непосредственный исполнитель покушения.
Правоохранительные органы ОАЭ передали подозреваемого России. Также в Москве был задержан ещё один человек — Виктор Васин, 1959 года рождения, в рамках этого дела.
Кроме того, Зинаида Серебрицкая, 1971 года рождения, подозревается в причастности к происшествию, однако успела выехать на Украину. Официальные лица рассматривают этих лиц как возможных соучастников.
По данным следствия, подозреваемый родился в 1960 году на Украине и прибыл в Москву в декабре 2025 года. Следственный комитет России предполагает, что он действовал по заданию украинских спецслужб с целью организации теракта.
Виктору Васину предъявлены обвинения в незаконном хранении оружия и покушении на жизнь военнослужащего. Покушение на генерала произошло утром 6 февраля у его дома в Москве.
По информации правоохранительных органов, когда генерал направлялся к служебному автомобилю, он столкнулся с человеком, представившимся доставщиком еды. Во время нападения генерал был ранен, но благодаря активному сопротивлению нападавший не смог полностью реализовать свой план.
Генерал был госпитализирован и после операции пришёл в сознание. Этот инцидент получил отклик и в международных политических отношениях.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров охарактеризовал это действие как провокацию, направленную на срыв переговоров. Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига отверг обвинения в причастности Киева к этому инциденту.
В настоящее время расследование продолжается. Предполагается, что событие может оказать значительное влияние на вопросы безопасности и региональную политическую ситуацию.