Suriya sobiq prezidenti Bashar Asadning hokimiyati qulash arafasida bo‘lgan davrda uning o‘z vazifalariga beparvoligi haqida yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Atlantic jurnali xabariga ko‘ra, shaharlar birin-ketin qo‘zg‘olonchilar qo‘liga o‘tayotgan, mamlakatda vaziyat og‘irlashayotgan bir paytda Asad telefonida o‘yin o‘ynab vaqt o‘tkazgan. Jurnalist Robert F.
Uortning yozishicha, prezidentning atrofidagilar uning bu xatti-harakatidan hayratda qolgan. Hatto yaqin maslahatchilar va xorijiy davlatlardan yordam takliflari bo‘lganiga qaramay, Asad mas’uliyatli qarorlar qabul qilishga shoshilmagan.
O‘sha vaqtda Rossiya, Turkiya va Eron Asad rejimini qo‘llab-quvvatlash uchun turli yordamlarni taklif qilgan, biroq Asad ularga javob bermagan. U mamlakatda og‘ir bo‘lib borayotgan vaziyatni nazorat qilish o‘rniga, o‘zini chetga olgan va o‘yinlarga mukkasidan ketgan.
Bu esa davlat boshqaruvidagi zaiflikni yanada kuchaytirgan. 2024 yil dekabr oyida qo‘zg‘olonchilar Damashqni egallab, hokimiyatni o‘z qo‘liga olganini e’lon qilishdi.
Bashar Asad esa oilasi bilan mamlakatni tark etib, Moskvaga yo‘l oldi. Rossiya unga boshpana taqdim etdi va Kreml bu qarorni “insonparvarlik nuqtayi nazaridan” qabul qilganini ma’lum qildi.
Mutaxassislarning fikricha, Asadning qaror qabul qilmasligi va beparvoligi nafaqat uning hokimiyatini, balki butun davlat tizimini izdan chiqargan. Bu holat Suriya uchun og‘riqli saboq bo‘ldi.
Endi asosiy maqsad — yangi bosqichda tinchlikni ta’minlash va aholi hayotini yaxshilashdir. Tarix shuni ko‘rsatadiki, ba’zan davlatni tank emas, balki rahbarning sukuti ham yengishi mumkin.

Беспечность Башара Асада усугубила кризис в Сирии
Появились новые данные о безразличии бывшего президента Сирии Башара Асада к своим обязанностям в период, когда его власть была на грани падения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации журнала The Atlantic, в то время как города один за другим переходили под контроль повстанцев, а ситуация в стране ухудшалась, Асад проводил время, играя в игры на телефоне. Журналист Роберт Ф.
Уортинг пишет, что окружение президента было поражено его поведением. Несмотря на предложения помощи от близких советников и иностранных государств, Асад не спешил принимать ответственные решения.
В то время Россия, Турция и Иран предлагали различную поддержку режиму Асада, однако он не отвечал им. Вместо того чтобы контролировать ухудшающуюся ситуацию в стране, он отстранился и полностью погрузился в игры.
Это ещё больше усилило слабость государственного управления. В декабре 2024 года повстанцы объявили о захвате Дамаска и взятии власти в свои руки.
Башар Асад вместе с семьёй покинул страну и направился в Москву. Россия предоставила ему убежище, а Кремль заявил, что это решение принято с «гуманитарной точки зрения».
По мнению экспертов, бездействие и безразличие Асада подорвало не только его власть, но и всю государственную систему. Этот случай стал болезненным уроком для Сирии.
Теперь главная задача — обеспечить мир и улучшить жизнь населения на новом этапе. История показывает, что иногда не танки, а молчание лидера может привести к падению государства.