Mazkur saylovda Sotsialistik partiya nomzodi Antoniu Joze Seguru raqibi, o‘ng qanot Chega partiyasi yetakchisi Andre Venturaga nisbatan aniq ustunlik bilan g‘alaba qozondi. Davlat teleradiokompaniyasi RTP tomonidan 9-fevralga o‘tar kechasi e’lon qilingan natijalarga ko‘ra, 63 yoshli Seguru 66,8% ovoz to‘plagan bo‘lsa, 43 yoshli Ventura 33,2% ovoz bilan cheklangan.
Andre Ventura mag‘lubiyatni tan olib, Seguruga muvaffaqiyatli prezidentlik muddatini tiladi. Shu bilan birga, u o‘z partiyasi siyosiy o‘zgarishlar uchun kurashni davom ettirishini ta’kidladi.
Seguruni g‘alaba bilan Sotsial-demokratik partiya rahbari va bosh vazir Luish Montenegru tabrikladi. Bu tabrik, yangi prezident va hukumat o‘rtasida kelgusida hamkorlik yo‘llari ochiq bo‘lishidan darak beradi.
Amaldagi prezident Marsel-u Rebelu de Souza o‘z lavozimini 9-mart kuni Antoniu Joze Seguruga topshirishi rejalashtirilgan. Shu tariqa, Sotsialistik partiya vakili 2006 yildan beri ilk bor davlat rahbari lavozimini egallaydi.
O‘sha davrda sotsialist Jorji Sampayyu ikkinchi muddatni yakunlagan edi. Mazkur saylovning birinchi turi 18-yanvar kuni o‘tkazilgan bo‘lib, unda hech bir nomzod 50%dan ortiq ovoz to‘play olmagan edi.
Bu holat mamlakatdagi siyosiy bo‘linish va beqarorlikni namoyon etadi. Parlament saylovlarining so‘nggi yillarda tez-tez o‘tkazilishi ham ushbu siyosiy vaziyatning belgisidir.
Portugaliyada prezident vakolatlari asosan ramziy bo‘lsa-da, ba’zi hollarda u parlamentni tarqatish yoki qonunlarga veto qo‘yish huquqiga ega. Amaldagi prezident Rebelu de Souza oxirgi yillarda ushbu vakolatlardan bir necha bor foydalangan.
Endilikda Antoniu Joze Seguru prezident sifatida siyosiy barqarorlikni ta’minlash va davlat institutlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash kabi muhim vazifalarni bajarishi kutilmoqda. Uning faoliyati 9-martdan keyingi qarorlar orqali baholanadi.

В Португалии на пост президента избран Антониу Жозе Сегуру
Во втором туре президентских выборов в Португалии определился победитель. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этих выборах кандидат от Социалистической партии Антониу Жозе Сегуру одержал уверенную победу над своим соперником, лидером правой партии Chega Андре Вентурой. По данным, объявленным государственным телерадиокомпанией RTP в ночь на 9 февраля, 63-летний Сегуру набрал 66,8% голосов, тогда как 43-летний Вентура получил 33,2%.
Андре Вентура признал поражение и пожелал Сегуру успешного президентского срока. При этом он подчеркнул, что его партия продолжит борьбу за политические изменения.
Победу Сегуру поздравил лидер Социал-демократической партии и премьер-министр Луиш Монтенегру. Это поздравление свидетельствует о том, что в будущем между новым президентом и правительством будут открыты пути для сотрудничества.
Действующий президент Марселу Ребелу де Соуза планирует передать свои полномочия Антониу Жозе Сегуру 9 марта. Таким образом, представитель Социалистической партии впервые с 2006 года займет пост главы государства.
В то время социалист Жоржи Сампайю завершил свой второй срок. Первый тур этих выборов прошел 18 января, в котором ни один кандидат не набрал более 50% голосов.
Эта ситуация отражает политическое разделение и нестабильность в стране. Частые в последние годы парламентские выборы также являются признаком данной политической ситуации.
Хотя полномочия президента в Португалии в основном символические, в некоторых случаях он имеет право распустить парламент или наложить вето на законы. Действующий президент Ребелу де Соуза в последние годы несколько раз использовал эти полномочия.
Теперь от Антониу Жозе Сегуру ожидается выполнение важных задач, таких как обеспечение политической стабильности и укрепление доверия между государственными институтами. Его деятельность будет оцениваться по решениям, принятым после 9 марта.