Jezqazg‘onda ayol erini o‘ldirganlikda aybdor deb topildi
Jezqazg‘on shahrida ayol turmush o‘rtog‘ini qasddan o‘ldirganlikda ayblanib, sud tomonidan 9 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ulitayu viloyati sudlarining rasmiy manbasi ma’lum qildi. Sud ish materiallariga ko‘ra, 2025 yilning avgust oyida ayol va uning turmush o‘rtog‘i mast holatda janjallashgan.
Mojaro davomida ayol oshxona pichog‘i bilan erining ko‘krak qafasiga zarba bergan. Jabrlanuvchi olgan jarohatlari tufayli voqea joyida vafot etgan.
Sud jarayonida ayolning aybi guvohlarning ko‘rsatmalari, ekspertiza xulosalari va boshqa dalillar bilan to‘liq isbotlandi. Prokuror suddan ayolni 12 yil qamoq jazosiga hukm qilishni so‘radi.
Sudlanuvchi o‘z aybiga to‘liq iqror bo‘lib, qilmishini tan oldi, pushaymonligini bildirdi va jabrlanuvchining yaqinlaridan kechirim so‘radi. O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 99-moddasi 1-qismiga muvofiq, qotillik og‘ir jinoyatlar toifasiga kiradi va 8 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.

В Джезказгане женщина признана виновной в убийстве мужа
В городе Джезказган женщина была признана виновной в умышленном убийстве своего супруга и приговорена судом к 9 годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил официальный источник судов Улытауской области. Согласно материалам дела, в августе 2025 года женщина и её супруг, находясь в состоянии алкогольного опьянения, поссорились.
В ходе конфликта женщина нанесла мужу удар кухонным ножом в грудную клетку. Пострадавший скончался на месте происшествия от полученных ранений.
В ходе судебного процесса вина женщины была полностью доказана показаниями свидетелей, заключениями экспертиз и другими доказательствами. Прокурор потребовал приговорить женщину к 12 годам лишения свободы.
Обвиняемая полностью признала свою вину, раскаялась и попросила прощения у близких потерпевшего. В соответствии с частью 1 статьи 99 Уголовного кодекса Узбекистана, убийство относится к категории тяжких преступлений и предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от 8 до 15 лет.
Суд, учитывая признание вины и раскаяние женщины как смягчающие обстоятельства, назначил ей наказание в виде 9 лет лишения свободы.