Maktab o‘quvchisi zamburug‘larga qarshi bakteriya topdi
Moskva viloyatining Pushino shahridagi maktabda o‘quvchi tomonidan kutilmagan ilmiy kashfiyot amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
11-sinf o‘quvchisi Nikolay Ulikov laboratoriya mashg‘ulotida tasodifan zamburug‘larga qarshi samarali bakterial shtammni aniqladi. Bu haqda “MK” xabar berdi.
Dars davomida o‘quvchilar Petri kosalarida tipratikan qo‘ziqorini o‘stirish bilan shug‘ullanishgan. Tabiatdan olingan qo‘ziqorin bilan birga turli mikroorganizmlar ham muhitga tushib ketgan.
Bir necha vaqt o‘tgach, Ulikov Petri kosasida g‘alati manzarani kuzatgan: kichik bakterial koloniya atrofida steril halqa, ya’ni boshqa mikroorganizmlar o‘sa olmaydigan zona hosil bo‘lgan. Keyingi tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, bu bakterial shtamm zamburug‘larning o‘sishini bostiruvchi modda ajratib chiqaradi.
Ushbu modda koloniya atrofida steril zona hosil qilib, zamburug‘ va boshqa mikroorganizmlarning tarqalishiga to‘sqinlik qiladi. Ushbu topilma qishloq xo‘jaligida katta ahamiyat kasb etishi mumkin.
Bakteriyalar ekinlarni zamburug‘li kasalliklardan himoya qilishda qo‘llanilishi ehtimoli bor. Bu esa og‘ir kimyoviy vositalardan foydalanishni kamaytirib, tabiiy va samarali yechimlarni ishlab chiqishga imkon yaratadi.
Mazkur kashfiyot oddiy laboratoriya mashg‘ulotida boshlangan bo‘lsa-da, kelajakda ilmiy tadqiqotlar uchun yangi yo‘nalish ochishi mumkin. Ilm-fanda ba’zan eng muhim yutuqlar ana shunday tasodifiy kashfiyotlar bilan boshlanadi.

Школьник обнаружил бактерию против грибков
В школе города Пущино Московской области ученик совершил неожиданное научное открытие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ученик 11 класса Николай Уликов случайно обнаружил в лабораторном занятии эффективный бактериальный штамм против грибков. Об этом сообщает «МК».
Во время урока ученики занимались выращиванием гриба типратикан в чашках Петри. Вместе с грибом из природы в среду попали различные микроорганизмы.
Через некоторое время Уликов заметил странное явление в чашке Петри: вокруг небольшой бактериальной колонии образовалось стерильное кольцо, то есть зона, где другие микроорганизмы не могли расти. Последующие исследования показали, что этот бактериальный штамм выделяет вещество, подавляющее рост грибков.
Это вещество образует стерильную зону вокруг колонии, препятствуя распространению грибков и других микроорганизмов. Это открытие может иметь большое значение в сельском хозяйстве.
Возможно использование бактерий для защиты посевов от грибковых заболеваний. Это позволит сократить применение тяжелых химических средств и разработать природные и эффективные решения.
Хотя это открытие началось с обычного лабораторного занятия, оно может открыть новое направление для научных исследований в будущем. В науке иногда самые важные достижения начинаются с таких случайных открытий.