Ilon Mask Epshteyn ishi bo‘yicha guvohlarni qo‘llab-quvvatlaydi
Amerikalik tadbirkor Ilon Mask Jefri Epshteyn ishi yuzasidan o‘zining navbatdagi bayonotini berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishida, ushbu ish bo‘yicha sudda guvohlik berishga rozi bo‘lgan va ayniqsa, “haqiqatni aytdim” degani uchun sudlashuv xavfi ostida qolgan shaxslarning advokat xarajatlarini qoplashga tayyorligini ma’lum qildi. Maskning so‘zlariga ko‘ra, agar kimdir bu ish bo‘yicha rost gapirgani sababli sud jarayoniga duch kelsa, ularning huquqiy himoyasini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
U bu orqali “haqiqatni aytishdan cho‘chiyotganlar”ni qo‘llab-quvvatlashni va bu masalada dadil bo‘lishga undashni maqsad qilganini bildirdi. Shuningdek, Mask Epshteynning ehtimoliy mijozlari ro‘yxati haqida savol ko‘tarib, nima uchun bu masala AQSH Kongressida muhokama qilinmaganini so‘radi.
Biroq Associated Press va boshqa manbalarga ko‘ra, Federal qidiruv byurosi (FBI)da “mijozlar ro‘yxati” degan alohida hujjat mavjud emasligi haqida xulosa berilgan. Bu holat ijtimoiy tarmoqlarda ayrim tushunchalar tezda “afsona”ga aylanib ketayotganini ko‘rsatadi, ammo faktlar hali ham bahsli.
Eslatib o‘tamiz, Jefri Epshteyn voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoyatlar bo‘yicha ayblovlar tufayli 2019 yilda hibsga olingan va o‘sha yilning avgust oyida qamoqda vafot etgan. Ushbu ish xalqaro miqyosda katta rezonans uyg‘otgan va hozirgacha turli bahslarga sabab bo‘lib kelmoqda.
Maskning so‘nggi bayonotlari bu ish bo‘yicha bahs-munozaralar tezda tugamayotganini yana bir bor tasdiqlamoqda. Qolaversa, guvohlik berishga qaror qilganlar uchun advokat xarajatlari endi unchalik katta muammo bo‘lmasligi mumkin.

Илон Маск поддерживает свидетелей по делу Эпштейна
Американский предприниматель Илон Маск сделал очередное заявление по делу Джеффри Эпштейна. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем выступлении в социальных сетях он сообщил, что готов покрыть адвокатские расходы лиц, согласившихся дать показания в суде по этому делу, особенно тех, кто рискует судебным преследованием за то, что «сказал правду». По словам Маска, если кто-то столкнется с судебным процессом из-за того, что говорил правду по этому делу, он готов финансово поддержать их юридическую защиту.
Он отметил, что своей инициативой хочет поддержать тех, кто боится говорить правду, и призвать их быть смелыми в этом вопросе. Также Маск поднял вопрос о списке возможных клиентов Эпштейна и спросил, почему этот вопрос не обсуждался в Конгрессе США.
Однако, согласно Associated Press и другим источникам, в Федеральном бюро расследований (ФБР) не существует отдельного документа под названием «список клиентов». Эта ситуация показывает, что некоторые представления в социальных сетях быстро превращаются в «мифы», однако факты остаются спорными.
Напомним, что Джеффри Эпштейн был арестован в 2019 году по обвинениям в преступлениях против несовершеннолетних и умер в тюрьме в августе того же года. Это дело вызвало большой международный резонанс и до сих пор является предметом различных споров.
Последние заявления Маска вновь подтверждают, что споры по этому делу не заканчиваются быстро. Более того, для тех, кто решит давать показания, адвокатские расходы теперь могут стать не такой большой проблемой.