G‘azoda qurbonlar soni 72 mingdan oshdi
2023-yil oktabr oyidan beri G‘azo sektorida davom etayotgan harbiy harakatlar oqibatida qurbonlar soni 72 032 nafarga yetgani haqida Falastin sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, oxirgi 24 soat ichida yana besh nafar tinch aholi halok bo‘lgan, o‘n kishi esa turli darajada jarohat olgan. Bu vaziyat hududdagi zo‘ravonliklar hanuz to‘xtamaganini va tinchlik o‘rnatilishidan hali yiroq ekanligini ko‘rsatadi.
Ta’kidlash joizki, 10-oktabr kuni rasmiy ravishda otashkesim e’lon qilingan bo‘lsa-da, Isroil armiyasi tomonidan zarbalar berilishi davom etmoqda. Bu holat hudud aholisi uchun doimiy qo‘rquv va beqarorlik muhitini yaratib, kundalik hayotning izdan chiqishiga sabab bo‘lmoqda.
Harbiy harakatlar tufayli Falastin xalqining hayoti og‘ir ahvolga tushib qolgan, turli sohalarda jiddiy muammolar yuzaga kelmoqda. Vaziyatning bunday davom etishi mintaqada tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Xalqaro hamjamiyat tomonidan bu masalani hal qilish uchun tezkor va samarali choralar ko‘rilishi zarurligi tobora oydinlashmoqda.

Число жертв в Газе превысило 72 тысячи
Министерство здравоохранения Палестины сообщило, что с октября 2023 года в секторе Газа в результате продолжающихся военных действий число жертв достигло 72 032 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По последним данным, за последние 24 часа погибло ещё пять мирных жителей, десять человек получили ранения различной степени тяжести. Эта ситуация показывает, что насилие в регионе продолжается и мирное урегулирование пока далеко.
Стоит отметить, что несмотря на официальное объявление перемирия 10 октября, израильская армия продолжает наносить удары. Это создает постоянную атмосферу страха и нестабильности для местного населения, нарушая повседневную жизнь.
Из-за военных действий жизнь палестинского народа оказалась в тяжелом положении, возникают серьёзные проблемы в различных сферах. Продолжение такой ситуации препятствует установлению мира и стабильности в регионе.
Международное сообщество всё больше осознаёт необходимость принятия оперативных и эффективных мер для решения этой проблемы.