Aliya Galitskaning dafn marosimi qachon o‘tkazilishi ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Advokatning so‘zlariga ko‘ra, murdani yorish va sud-tibbiy ekspertizasi tugallangach, tergov ishlari yakunlangan. Dafn marosimi yaqin kunlarda o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Galitskaning o‘limi haqida xabar o‘tgan yakshanba kuni tarqalgan edi. Avvalgi ma’lumotlarga ko‘ra, u 6 fevral kuni Istra shahar sudining qarori bilan hibsga olinganidan so‘ng o‘z joniga qasd qilgan.
Galitskaya sobiq turmush o‘rtog‘i Aleksandr Galitskiydan 150 million dollar tovlamachilikda gumon qilinib hibsga olingan edi. Aleksandr Galitskiy avval Rossiya banklaridan birining direktorlar kengashi a’zosi bo‘lgan.
Voqeadan so‘ng Rossiya Tergov qo‘mitasi o‘lim sabablarini o‘rganishni boshladi. Himoya tomoni ehtiyot choralarini qayta ko‘rib chiqishni talab qilgan.
Galitskaya esa o‘ziga qo‘yilgan ayblovlarni rad etgan edi. Ma’lum bo‘lishicha, o‘tgan kuzda Galitskaya Moskvaning Presnenskiy sudiga sobiq turmush o‘rtog‘i bilan mulkni bo‘lishish bo‘yicha da’vo arizasi kiritgan.
Bu jarayonda sud Galitskiyga tegishli bo‘lgan ko‘chmas mulkka taqiq qo‘ygan. Mazkur mulklarning kadastr qiymati 435 million rubl bo‘lsa, da’vogar tomonning hisobiga ko‘ra, bozor qiymati 1,2 milliard rubldan oshgan.

Церемония похорон Алии Галитской состоится в ближайшие дни
Следователь разрешил похоронить Алию Галитскую, которая скончалась в следственном изоляторе под Москвой. Об этом сообщил её адвокат Дмитрий Емельянов.
По словам адвоката, после завершения вскрытия и судебно-медицинской экспертизы следственные действия завершены. Похороны планируется провести в ближайшие дни.
Сообщение о смерти Галитской появилось в прошлое воскресенье. Согласно предыдущим данным, она покончила с собой после ареста решением городского суда Истры 6 февраля.
Галитская была задержана по подозрению в мошенничестве на сумму 150 миллионов долларов в отношении её бывшего мужа Александра Галитского. Александр Галитский ранее был членом совета директоров одного из российских банков.
После инцидента Следственный комитет России начал расследование причин смерти. Защита потребовала пересмотреть меры пресечения.
Галитская отвергала предъявленные ей обвинения. Известно, что прошлой осенью Галитская подала иск в Пресненский суд Москвы о разделе имущества с бывшим мужем.
В ходе процесса суд наложил арест на недвижимость, принадлежащую Галитскому. Кадастровая стоимость этой недвижимости составляет 435 миллионов рублей, а по оценке истца рыночная стоимость превышает 1,2 миллиарда рублей.