Yevroparlamentning mudofaa va xavfsizlik qo‘mitasi 9-fevral kuni Ukrainaga harbiy yordamni zudlik bilan kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qo‘mita vakillari 5–6-fevral kunlari Kiyevga tashrif buyurib, mavjud vaziyatni o‘rgangan. Ularning ma’lum qilishicha, muzokaralar davom etayotganiga qaramay, hududda o‘t ochishni to‘xtatish alomatlari kuzatilmagan.
Qo‘mita raisi Mari-Agnes Shtrak-Simmermanning so‘zlariga ko‘ra, Kiyevda bo‘lgan vaqtida Rossiya tomonidan fuqarolik infratuzilmasiga raketa zarbalari berilgani va tinch aholi orasida qurbonlar bo‘layotgani kuzatilgan. Minglab odamlar sovuqda isitish va elektr ta’minotisiz qolib, og‘ir sharoitda yashayotgani ham qayd etilgan.
Raisning fikricha, tinchlikka erishish uchun faqat umid qilish yetarli emas, Ukrainaga yordam ko‘rsatib, harakat qilish zarur. Yevroparlament delegatsiyasining Kiyevga tashrifi Strasburgda bo‘lib o‘tadigan majlis oldidan amalga oshirilgan.
11-fevral kuni majlisda Yevropa Ittifoqi tomonidan Ukrainaga 90 milliard yevro miqdorida kredit ajratish masalasi muhokama qilinishi rejalashtirilgan. Tashrif davomida delegatsiya Ukraina prezidenti ofisi, hukumat vakillari, Oliy Rada rahbariyati hamda fuqarolik jamiyati va mudofaa sanoati vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazgan.
Yevroparlament matbuot xizmati tarqatgan xabarga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi fuqarolari Ukrainani qo‘llab-quvvatlash va Yevropa mudofaasini kuchaytirishga chaqirmoqda. Shuningdek, Ukraina Yevropa Ittifoqining mudofaa tashabbuslarida faol ishtirok etishga qiziqish bildirayotgani ta’kidlangan.
Xususan, Yevropa mudofaa sanoati dasturi va “Yevropa uchun xavfsizlik” instrumenti kabi yo‘nalishlar muhim ekani qayd etilgan. Qo‘mita o‘z pozitsiyasini aniq belgilab, vaziyatni “kutamiz” degan yondashuvda emas, balki “hozir harakat qilamiz” degan tamoyil asosida baholamoqda.
Muzokaralar davom etayotgan bo‘lsa-da, frontdagi voqealar va tinch aholining holati Ukrainaga yordamni oshirish zaruratini kun tartibiga olib chiqmoqda.

Европарламент потребовал увеличить военную помощь Украине
Комитет Европарламента по обороне и безопасности 9 февраля подчеркнул необходимость немедленного расширения военной помощи Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представители комитета посетили Киев 5–6 февраля, чтобы изучить текущую ситуацию. По их словам, несмотря на продолжающиеся переговоры, признаков прекращения огня в регионе не наблюдается.
По словам председателя комитета Мари-Агнес Штрак-Симмерманн, во время пребывания в Киеве были зафиксированы ракетные удары по гражданской инфраструктуре со стороны России и жертвы среди мирного населения. Также отмечено, что тысячи людей остаются без отопления и электроснабжения в холодных условиях.
По мнению председателя, для достижения мира недостаточно только надеяться, необходимо помогать Украине и действовать. Визит делегации Европарламента в Киев состоялся перед заседанием в Страсбурге.
11 февраля на заседании планируется обсудить вопрос выделения Европейским Союзом кредита Украине в размере 90 миллиардов евро. В ходе визита делегация провела встречи с офисом президента Украины, представителями правительства, руководством Верховной Рады, а также с представителями гражданского общества и оборонной промышленности.
По сообщению пресс-службы Европарламента, граждане Европейского Союза призывают поддержать Украину и укрепить европейскую оборону. Также подчеркнуто, что Украина проявляет интерес к активному участию в оборонных инициативах ЕС.
В частности, отмечается важность таких направлений, как программа европейской оборонной промышленности и инструмент «Безопасность для Европы». Комитет четко определил свою позицию, оценивая ситуацию не с позиции «ждем», а на основе принципа «действуем сейчас».
Несмотря на продолжающиеся переговоры, события на фронте и положение мирного населения выводят на повестку дня необходимость увеличения помощи Украине.