Ramzan Qodirov o‘g‘li haqidagi mish-mishlarni rad etdi
Checheniston rahbari Ramzan Qodirov o‘g‘li, mintaqa Xavfsizlik kengashi kotibi Adam Qodirov ishtirok etgani aytilgan yo‘l-transport hodisasi haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qodirov ushbu ma’lumotlarni asossiz va “soxta tashviqot” deb atadi. Bu haqda u 9-fevral kuni respublika prokurori Arsan Adayev bilan uchrashuv davomida ma’lum qildi.
Ramzan Qodirovning ta’kidlashicha, hozirda sun’iy intellekt yordamida turli soxta videolar va axborotlar tayyorlash osonlashgan. Shu sababli odamlarni bunday ma’lumotlar bilan chalg‘itish holatlari tez-tez uchrab turibdi.
U mamlakat bo‘ylab 128 mingta yo‘l-transport hodisasi qayd etilganini, natijada 13 mingdan ortiq odam halok bo‘lganini qayd etdi. Ammo bu kabi jiddiy hodisalar ommaviy muhokama qilinmayotgan bir paytda, noma’lum manbalardan kelib chiqqan va uning o‘g‘li ishtirok etgan deb iddao qilingan avariya haqidagi xabarlar xalqaro darajada katta shov-shuvga sabab bo‘lganini tanqid qildi.
Shuningdek, Qodirov Checheniston hududida internet orqali sodir etilayotgan jinoyatlarga qarshi kurashish choralari kuchaytirilishini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, soxta axborotlarga qarshi kurash butun mamlakat uchun muhim masala hisoblanadi.
Chechenistonga oid ishonchsiz ma’lumotlar esa ommaviy axborot vositalarida tez-tez paydo bo‘lib, ortiqcha shov-shuvga sabab bo‘layotgani alohida ta’kidlandi.

Рамзан Кадыров опроверг слухи о сыне
Глава Чечни Рамзан Кадыров опроверг сообщения о дорожно-транспортном происшествии с участием его сына, секретаря Совета безопасности региона Адама Кадырова. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кадыров назвал эти сведения необоснованными и «фейковой пропагандой». Об этом он сообщил 9 февраля во время встречи с прокурором республики Арсаном Адаевым.
По словам Рамзана Кадырова, в настоящее время с помощью искусственного интеллекта стало проще создавать различные фейковые видео и информацию. По этой причине случаи дезинформации людей такими данными происходят довольно часто.
Он отметил, что по всей стране зарегистрировано 128 тысяч дорожно-транспортных происшествий, в результате которых погибло более 13 тысяч человек. Однако, когда такие серьезные инциденты не обсуждаются массово, сообщения о аварии, якобы с участием его сына, исходящие из неизвестных источников, вызвали большой международный резонанс, что он подверг критике.
Кроме того, Кадыров сообщил о усилении мер по борьбе с преступлениями, совершаемыми через интернет на территории Чечни. По его словам, борьба с фейковой информацией является важной задачей для всей страны.
Особо было подчеркнуто, что недостоверная информация о Чечне часто появляется в средствах массовой информации и вызывает излишний шум.