Keniyada Valentin kuni arafasida naqd puldan guldasta tayyorlash amaliyoti bo‘yicha qat’iy ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Markaziy banki 14-fevral munosabati bilan chiqargan bayonotida banknotalardan guldasta yoki sovg‘a bezaklari sifatida foydalanish qonunga zid ekanini eslatdi. Bu haqda CNN xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Keniyada so‘nggi vaqtlarda shilling kupyuralarini guldastalarga bezak sifatida ishlatish holatlari ko‘paygan. Bu esa milliy valyutaning yaxlitligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Chunki banknotalarni yelim, shtapel yoki ignalar yordamida biriktirish ularni shikastlaydi va muomala uchun yaroqsiz holga keltiradi. Natijada bunday kupyuralarni qayta ishlash jarayonida rad etish talab etiladi yoki ularni muddatidan oldin muomaladan chiqarish va almashtirishga to‘g‘ri keladi.
Shu sababli, Markaziy bank naqd pulni sovg‘a sifatida taqdim etishga qarshi emasligini bildirgan holda, banknotalarni o‘zgartirish, buzish yoki shikastlashdan tiyilishni tavsiya qildi. Keniya Jinoyat kodeksining 367-moddasiga ko‘ra, valyuta banknotalarini shikastlash, uning yaxlitligini buzish yoki yaroqsiz holga keltirish taqiqlangan.
Ushbu qoidani buzgan shaxslar 3 oygacha qamoq jazosi, 2000 shilling (taxminan 15,5 AQSH dollari) miqdorida jarima yoki har ikkala jazo bilan jazolanishi mumkin.

В Кении запретили повреждение денег перед Днем святого Валентина
В Кении перед Днем святого Валентина было объявлено строгое предупреждение по поводу практики изготовления букетов из наличных денег. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении Центрального банка страны, выпущенном по случаю 14 февраля, напомнили, что использование банкнот в качестве букетов или подарочных украшений противоречит закону. Об этом сообщает CNN.
Сообщается, что в последнее время в Кении участились случаи использования купюр шиллингов в качестве украшений для букетов. Это может негативно повлиять на целостность национальной валюты.
Поскольку скрепление банкнот клеем, степлером или булавками повреждает их и делает непригодными для обращения. В результате такие купюры при переработке требуют отказа или преждевременного изъятия из обращения и замены.
Поэтому Центральный банк, заявляя, что не против дарения наличных в подарок, рекомендует воздерживаться от изменения, повреждения или порчи банкнот. Согласно статье 367 Уголовного кодекса Кении, запрещено повреждать валютные банкноты, нарушать их целостность или делать их непригодными.
Лица, нарушающие это правило, могут быть наказаны тюремным заключением до 3 месяцев, штрафом в размере 2000 шиллингов (примерно 15,5 долларов США) или обоими видами наказания.