Strasburgda o‘tkazilgan Yevroparlament yig‘ilishi davomida Ukrainaning energetika tizimiga qaratilgan hujumlar va bu hujumlar natijasida yuzaga kelgan gumanitar inqiroz keng muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Ittifoqi vakillarining fikricha, Rossiya sovuq va zulmatni qurol sifatida qo‘llab, ukrain xalqining irodasini sindirishga urinmoqda. Yevrokomissar Marta Kosning qayd etishicha, Ukraina infratuzilmasiga qaratilgan zarbalar faqat harbiy harakat emas, balki aholiga chidab bo‘lmas sharoit yaratishga qaratilgan tizimli jinoyatdir.
U Rossiya bu harakatlar uchun javobgarlikka tortilishini va Kremlga qarshi yangi sanksiyalar paketi ustida ish olib borilayotganini ta’kidladi. Yevropa Ittifoqi Ukrainani yolg‘iz qoldirmaslikka va’da bermoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2022 yildan buyon Ukrainaga 1,3 milliard yevro miqdorida gumanitar yordam ko‘rsatilgan, 2026 yil uchun esa yana 145 million yevro ajratilishi rejalashtirilgan. Shu vaqtga qadar Ukrainaga 11 mingdan ortiq generator va 7 mingta transformator yetkazib berilgan.
Shunga qaramay, deputatlar fikricha, faqat texnik yordam tinchlikni ta’minlash uchun yetarli emas. Ukraina osmonini himoya qilish masalasi ham ustuvor vazifa sifatida qayd etildi.
Yig‘ilish davomida deputatlar Ukraina energetika sektoriga yetkazilgan iqtisodiy zarar ko‘lamini ham muhokama qilishdi. Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, bu zarar 68 milliard dollardan oshgan.
Deputatlarning ta’kidlashicha, Yevropa tomonidan ajratilayotgan mablag‘lar Kremlning vayronkor harakatlari oldida juda kam. Agar hozirda yetarli yordam ko‘rsatilmasa, bu kelajakda inson hayotlari bilan o‘lchanishi mumkinligi haqida ogohlantirish berildi.
Siyosiy munozaralar davomida ayrim deputatlar Yevropa Ittifoqini urushni to‘xtatish choralarini ko‘rmaslikda tanqid qilishdi. Biroq, bu fikrlar boshqa deputatlar tomonidan qattiq qarshilik bilan kutib olindi.
"Yashillar" fraksiyasi vakili Damian Bezelager bu harakatlarni "sovuqdan o‘lim" deb atadi va buni zamonaviy urush jinoyatlaridan biri sifatida baholadi. Yevropaning Ukrainaga ko‘rsatayotgan yordami ushbu qishdan chiqish uchun yetarlimi, degan savol hanuz ochiq qolmoqda.

Европарламент: действия России считаются военным преступлением
Во время заседания Европарламента в Страсбурге широко обсуждались атаки на энергетическую систему Украины и гуманитарный кризис, вызванный этими атаками. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению представителей Европейского Союза, Россия использует холод и темноту как оружие, пытаясь сломить волю украинского народа. Европейский комиссар Марта Кос отметила, что удары по инфраструктуре Украины — это не просто военные действия, а систематическое преступление, направленное на создание невыносимых условий для населения.
Она подчеркнула, что Россия будет привлечена к ответственности за эти действия, и ведется работа над новым пакетом санкций против Кремля. Европейский Союз обещает не оставлять Украину одну.
По данным, с 2022 года Украине оказана гуманитарная помощь на сумму 1,3 миллиарда евро, а на 2026 год запланировано выделение еще 145 миллионов евро. До сих пор Украине поставлено более 11 тысяч генераторов и 7 тысяч трансформаторов.
Тем не менее, по мнению депутатов, только технической помощи недостаточно для обеспечения мира. Вопрос защиты украинского неба также был отмечен как приоритетный.
Во время заседания депутаты также обсудили масштаб экономического ущерба, нанесенного энергетическому сектору Украины. По расчетам Всемирного банка, этот ущерб превысил 68 миллиардов долларов.
Депутаты подчеркнули, что средства, выделяемые Европой, слишком малы по сравнению с разрушительными действиями Кремля. Было сделано предупреждение, что если сейчас не будет оказана достаточная помощь, это может обернуться потерями человеческих жизней в будущем.
В ходе политических дебатов некоторые депутаты критиковали Европейский Союз за бездействие в вопросах прекращения войны. Однако эти мнения встретили резкое сопротивление со стороны других депутатов.
Представитель фракции «Зеленые» Дамиан Безелагер назвал эти действия «смертью от холода» и оценил их как одно из современных военных преступлений. Вопрос о том, достаточно ли помощи, которую Европа оказывает Украине, чтобы пережить эту зиму, остается открытым.