Qirg‘izistonda Tashiyev iste’fosi siyosiy munozaralarga sabab bo‘ldi
Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari va Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Qamchibek Tashiyev kutilmaganda lavozimidan ozod etildi. Bu qaror turli taxminlar va munozaralarga sabab bo‘ldi.
Siyosatshunoslar va tahlilchilar ushbu qarorning ortida qanday sabablari borligini turlicha izohlamoqda. Tahlilchi Temur Umarovning fikricha, Tashiyev iste’foga oid ochiq bayonot bermagani vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
U Tashiyevning Germaniyada davolanayotganini hisobga olib, voqealar qanday rivojlanishini hozircha aniq aytish qiyinligini bildirdi. Shuningdek, Tashiyevning ta’siri ko‘proq Sadir Japarov bilan yaqin munosabatlari va apparat kuchiga asoslanganini ta’kidladi.
Bu asoslar yo‘qolganda, uning siyosiy ta’siri ham zaiflashishi tabiiy. Shu bilan birga, iste’fodan keyin katta o‘zgarishlar kuzatilmagani diqqatga sazovor.
Bishkekda MXDQ rahbari qamalgani haqidagi gap-so‘zlar rad etildi, prezident esa Tashiyev bilan ixtilof borligini inkor qildi. Bu holatni tahlilchilar masalani yumshoq yo‘l bilan hal qilishga urinish sifatida baholamoqda.
Tashiyevga jamoatchilik e’tiboridan chetda, sokinroq faoliyat olib borish taklif qilinishi mumkinligi ham taxmin qilinmoqda. Uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq holatni inobatga olsak, bunday qaror unga qulayroq bo‘lishi mumkin.
Umuman olganda, tahlilchilar fikricha, Qirg‘izistonda “yangi Tashiyev” paydo bo‘lishi ehtimoldan yiroq. Chunki hozirda hokimiyatni yagona markazdan boshqarish strategiyasi ustuvorlik qilmoqda.
Japarov esa tizimni o‘z nazorati ostida ushlab turishga intilmoqda. Xulosa qilish mumkinki, siyosiy o‘zgarishlarning davomiyligi kutilmoqda, lekin asosiy yo‘nalish aniq: tizim kuchli markazlashuvga intilmoqda.

В Кыргызстане отставка Ташиева вызвала политические споры
Заместитель председателя Кабинета Министров и председатель Государственного комитета национальной безопасности Камчибек Ташиев неожиданно был освобождён от должности. Это решение вызвало различные предположения и споры.
Политологи и аналитики по-разному объясняют причины этого решения. По мнению аналитика Темура Умарова, отсутствие открытого заявления Ташиева об отставке усложняет ситуацию.
Он отметил, что учитывая, что Ташиев проходит лечение в Германии, пока сложно точно сказать, как будут развиваться события. Также он подчеркнул, что влияние Ташиева в большей степени основывалось на близких отношениях с Садыром Жапаровым и силе аппарата.
Когда эти основы исчезают, естественно, его политическое влияние ослабевает. Вместе с тем, после отставки значительных изменений не наблюдается.
В Бишкеке были опровергнуты слухи о задержании главы ГКНБ, а президент отрицал наличие конфликта с Ташиевым. Аналитики оценивают эту ситуацию как попытку решить вопрос мягким путём.
Предполагается также, что Ташиеву могут предложить вести более спокойную деятельность вдали от общественного внимания. Учитывая состояние его здоровья, такое решение может быть для него более удобным.
В целом, по мнению аналитиков, появление «нового Ташиева» в Кыргызстане маловероятно. Потому что в настоящее время приоритетной является стратегия управления властью из единого центра.
Жапаров же стремится удерживать систему под своим контролем. Можно сделать вывод, что политические изменения будут продолжаться, но основное направление ясно: система стремится к сильной централизации.