Erdog‘an o‘g‘li voris bo‘lishi mumkinmi?
Bloomberg nashrining xabariga ko‘ra, Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘anning kenja o‘g‘li hukumat kadrlarini tanlash jarayonida faol ishtirok etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, uning kelajakda otasining vorisi sifatida tayyorlanayotgani ehtimoli ham mavjud. Turkiya qonunchiligiga muvofiq, Erdog‘an 2028 yilda prezidentlik lavozimidan ketishi kerak.
Biroq, ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, uning oilasi va Adolat va taraqqiyot partiyasi (AKP) rahbariyati bu muddatdan so‘ng hokimiyatni uning o‘g‘liga o‘tkazishni rejalashtirgan. Agar parlament tomonidan muddatdan oldin saylovlar o‘tkazilsa yoki konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritilsa, Erdog‘an yana prezidentlikka nomzodini qo‘yishi mumkin.
Bloomberg tahlillarida ta’kidlanishicha, bunday vorislik jarayoni uchun ichki siyosiy va xalqaro sharoitlar mos deb baholanmoqda. Biroq hozircha bu borada rasmiy tasdiq yo‘q.
Ma’lumki, Erdog‘an 2014 yildan beri Turkiya prezidenti lavozimida faoliyat yuritmoqda. U bunga qadar, 2003–2014 yillarda bosh vazir sifatida ishlagan.
2023 yilgi prezidentlik saylovlarida esa ikkinchi turda 52,18 foiz ovoz bilan g‘alaba qozongan. Keyingi prezidentlik saylovlari Turkiyada 2028 yilga belgilangan.

Эрдоган может ли его сын стать наследником?
По сообщению издания Bloomberg, младший сын президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана активно участвует в процессе отбора кадров для правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также существует вероятность, что в будущем он будет готовиться стать преемником отца. Согласно законодательству Турции, Эрдоган должен покинуть пост президента в 2028 году.
Однако, по некоторым данным, его семья и руководство Партии справедливости и развития (ПСР) планируют передать власть его сыну после этого срока. Если парламент проведет досрочные выборы или будут внесены изменения в конституцию, Эрдоган может вновь выдвинуть свою кандидатуру на пост президента.
В анализах Bloomberg подчеркивается, что внутренние политические и международные условия считаются подходящими для такого процесса наследования. Однако официального подтверждения по этому поводу пока нет.
Известно, что Эрдоган занимает пост президента Турции с 2014 года. До этого он работал премьер-министром с 2003 по 2014 год.
На президентских выборах 2023 года он одержал победу во втором туре, набрав 52,18% голосов. Следующие президентские выборы в Турции запланированы на 2028 год.