Qoraqalpog‘iston sobiq rahbari Qallibek Kamolov vafot etdi
Ma’lumotlarga ko‘ra, Qallibek Kamolov 1926 yil 18 martda tug‘ilgan. U 1947 yilda Qoraqalpog‘iston o‘qituvchilar institutini tamomlagan.
O‘qishni tugatguniga qadar o‘qituvchilik qilgan va keyinchalik komsomol tizimida faoliyat boshlagan. Mehnat faoliyati davomida Qallibek Kamolov turli mas’uliyatli lavozimlarda ishlagan.
U Qoraqalpog‘iston ASSR Vazirlar Kengashi raisi o‘rinbosari, Nukus shahar ijroiya qo‘mitasi raisi, kommunal xo‘jalik vaziri, shuningdek, respublika avtomobil transporti va avtomobil yo‘llari vaziri lavozimlarida faoliyat yuritgan. 1958–1959 yillarda O‘zbekiston Kompartiyasi Qoraqalpog‘iston viloyat qo‘mitasi kotibi, 1959–1963 yillarda Qoraqalpog‘iston ASSR Vazirlar Kengashi raisi bo‘lgan.
1963–1984 yillarda esa O‘zbekiston Kompartiyasi Qoraqalpog‘iston viloyat qo‘mitasining birinchi kotibi sifatida ishlagan. 1984–1986 yillarda Qallibek Kamolov Sovet Ittifoqining Ruminiyaning Konstansa shahridagi bosh konsuli lavozimida faoliyat yuritgan.
1987 yilda u “paxta ishi” doirasida qo‘lga olingan. 1989 yil oxirida unga 15 yil ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlangan va Sotsialistik Mehnat Qahramoni unvoni hamda boshqa davlat mukofotlaridan mahrum qilingan.

Бывший руководитель Каракалпакстана Каллибек Камолов скончался
По данным, Каллибек Камолов родился 18 марта 1926 года. В 1947 году он окончил Каракалпакский педагогический институт.
До окончания учёбы он работал учителем, а затем начал деятельность в комсомольской системе. В течение трудовой деятельности Каллибек Камолов занимал различные ответственные должности.
Он работал заместителем председателя Совета Министров Каракалпакской АССР, председателем исполнительного комитета города Нукус, министром коммунального хозяйства, а также министром автомобильного транспорта и автомобильных дорог республики. В 1958–1959 годах был секретарём Каракалпакского обкома КП Узбекистана, в 1959–1963 годах — председателем Совета Министров Каракалпакской АССР.
С 1963 по 1984 год работал первым секретарём Каракалпакского обкома КП Узбекистана. В 1984–1986 годах Каллибек Камолов занимал должность генерального консула Советского Союза в румынском городе Констанца.
В 1987 году он был арестован в рамках «хлопкового дела». В конце 1989 года ему было назначено наказание в виде 15 лет лишения свободы, а также лишён звания Героя Социалистического Труда и других государственных наград.