Rossiyada o‘zbekistonlik shaxs 20 yilga qamaldi
Rossiyada terrorchilik faoliyatida gumon qilingan O‘zbekiston fuqarosi ustidan sud hukmi chiqarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston fuqarosi O‘tkirov Javohir Davronovich Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining bir nechta moddalariga muvofiq jinoyat sodir etishda aybdor deb topildi. Sud materiallariga ko‘ra, u 2023 yil yanvar oyida Rossiyada taqiqlangan "Islom davlati" terrorchilik tashkiloti manfaatlari yo‘lida harakat qilishga tayyorligini videomurojaat orqali bildirgan.
Shundan so‘ng, tashkilot ko‘rsatmalariga binoan ehtimoliy hujum uchun joy tanlash, razvedka ishlarini amalga oshirish va portlovchi qurilma tayyorlashga doir vazifalarni o‘z zimmasiga olgani aytiladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, u 2023 yil sentyabr oyida Rossiyaga borib, Stavropol shahridagi ayrim obyektlarga oid foto va video materiallar tayyorlab, ularni tashkilot vakillariga yuborgan.
Dekabr oyida esa portlovchi qurilma uchun kerakli qismlar xarid qilgani qayd etilgan. O‘tkirov 2023 yil 18 dekabr kuni qo‘lga olingan.
Sud hukmiga ko‘ra, u 20 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. Jazoning dastlabki 5 yili qamoqda, qolgan qismi esa qat’iy tartibli koloniyada o‘taladi.
Shuningdek, unga 1 million rubl miqdorida jarima ham belgilangan. Hozircha hukm qonuniy kuchga kirmagan va apellyatsiya tartibida shikoyat qilinishi mumkin.

В России гражданин Узбекистана приговорён к 20 годам лишения свободы
В России вынесен судебный приговор гражданину Узбекистана, подозреваемому в террористической деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Гражданин Узбекистана Откиров Джавохир Давронович признан виновным в совершении преступления по нескольким статьям Уголовного кодекса Российской Федерации. Согласно материалам суда, в январе 2023 года он через видеозапись заявил о своей готовности действовать в интересах запрещённой в России террористической организации "Исламское государство".
Далее сообщается, что по указаниям организации он взял на себя задачи по выбору места для возможного нападения, проведению разведывательных мероприятий и изготовлению взрывного устройства. По данным, в сентябре 2023 года он прибыл в Россию, подготовил фото- и видеоматериалы некоторых объектов в городе Ставрополь и отправил их представителям организации.
В декабре он приобрёл необходимые детали для взрывного устройства. Откиров был задержан 18 декабря 2023 года.
По приговору суда он был лишён свободы на срок 20 лет. Первые 5 лет наказание будет отбывать в тюрьме, оставшуюся часть — в колонии строгого режима.
Кроме того, ему назначен штраф в размере 1 миллиона рублей. Пока приговор не вступил в законную силу и может быть обжалован в апелляционном порядке.