Janubiy Koreyada demografik inqiroz bo‘yicha bahslar kuchaydi
Janubiy Koreyada tug‘ilish darajasini oshirish masalasi yana jamoatchilikda katta bahslarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC xabariga ko‘ra, Jindo okrugi rahbari Kim Heye-soo bir yig‘ilishda “Vetnam yoki Shri-Lankadan yosh ayollarni olib kelish va ularni qishloq hududlaridagi yosh erkaklarga turmushga uzatish” haqida gapirgan. Ushbu fikr televideniye orqali tarqalib, jamoatchilikda keskin norozilikka sabab bo‘ldi.
Vetnam hukumati bu borada diplomatik norozilik bildirdi. Janubiy Koreya ichida esa ushbu masala bir necha kun davomida keng muhokama qilindi.
Natijada, Kim hukmron Demokratik partiya safidan chiqarildi. Keyinchalik Kim o‘z so‘zlari uchun uzr so‘rab, demografik muammoga e’tibor qaratmoqchi bo‘lganini ta’kidladi, biroq ishlatgan iboralari noo‘rin ekanini tan oldi.
Janubiy Jeolla provinsiyasi ham rasmiy kechirim so‘radi va bu izoh vetnamliklar hamda ayollarga og‘riq yetkazganini tan oldi. Vetnam elchixonasi ushbu bayonotni migrant ayollar va ozchiliklarga nisbatan noto‘g‘ri munosabat sifatida baholadi.
Shri-Lanka rasmiylari esa hozircha bu borada izoh bermadi. Mazkur yig‘ilish aslida aholisi kamayib borayotgan qishloq hududini yaqin shahar bilan birlashtirish masalasini muhokama qilish uchun chaqirilgan edi.

В Южной Корее усилились споры по поводу демографического кризиса
В Южной Корее вопрос повышения уровня рождаемости вновь вызвал большие споры в обществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным BBC, глава округа Чиндо Ким Хеё-су на одном из собраний говорил о «привозе молодых женщин из Вьетнама или Шри-Ланки и выдаче их замуж за молодых мужчин в сельских районах». Эта идея была распространена по телевидению и вызвала резкое недовольство в обществе.
Правительство Вьетнама выразило дипломатический протест по этому поводу. В самой Южной Корее этот вопрос обсуждался широко в течение нескольких дней.
В результате Ким был исключён из правящей Демократической партии. Позже Ким извинился за свои слова, подчеркнув, что хотел привлечь внимание к демографической проблеме, но признал, что использованные им выражения были неуместны.
Провинция Южный Чолла также официально извинилась и признала, что эти высказывания причинили боль вьетнамцам и женщинам. Посольство Вьетнама оценило это заявление как неправильное отношение к мигранткам и меньшинствам.
Официальные лица Шри-Ланки пока не комментировали эту ситуацию. Это собрание изначально было созвано для обсуждения вопроса объединения сельских районов с сокращающимся населением с близлежащими городами.
По мнению экспертов, если ситуация не изменится, население Южной Кореи с 50 миллионами человек может сократиться вдвое в течение следующих 60 лет.