Qozog‘istonda bir yosh to‘qqiz oylik bola 31 ta magnitni yutib yuborishi oqibatida jiddiy xavf ostida qolgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"Kazinform" axborot agentligi xabariga ko‘ra, bola Olmaota shahridagi shifoxonaga og‘ir ahvolda olib kelingan. Tekshiruv davomida uning ichaklarida ko‘plab magnitlar borligi aniqlangan.
Shifokorlar bola ichagining bir necha joyida teshilish yuzaga kelganini va qorin bo‘shlig‘ida yallig‘lanish kuchayib borayotganini qayd etishgan. Mazkur vaziyatda vaqt juda muhim bo‘lib, darhol shoshilinch operatsiya o‘tkazishga qaror qilingan.
Jarrohlar laparotomiya usulida qorin bo‘shlig‘ini ochib, magnitlarni olib tashlashgan, shikastlangan joylarni tikib, qorin bo‘shlig‘ini tozalab, drenaj o‘rnatgan. Shifokorlarning ta’kidlashicha, magnitlar ichakda bir-biriga tortilib, ichak devorlarini qisib qo‘yadi.
Bu qon aylanishining buzilishiga, to‘qimalarning zararlanishiga va ichakda teshiklar hosil bo‘lishiga olib keladi. Natijada qisqa vaqt ichida peritonit rivojlanishi mumkin.
Bolalar shoshilinch tibbiy yordam markazi jarrohi Asqar Rizvanov ota-onalarni hushyor bo‘lishga chaqirib, magnitli o‘yinchoqlarni bolalardan uzoqda saqlashni tavsiya qilgan. Mutaxassislarning ogohlantirishicha, hatto bitta magnit yutilgan taqdirda ham darhol shifokorga murojaat qilish zarur.
Bir nechta magnit yutilishi esa bolaning hayoti uchun jiddiy xavf tug‘diradi. Shu bois ota-onalar uyda bolalar uchun xavfli bo‘lishi mumkin bo‘lgan narsalarni ehtiyotkorlik bilan nazorat qilishlari kerak.

Ребенок проглотил 31 магнит: Срочная операция проведена
В Казахстане ребенок в возрасте одного года и девяти месяцев оказался в серьезной опасности после того, как проглотил 31 магнит. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации информационного агентства "Казинформ", ребенок был доставлен в тяжелом состоянии в больницу города Алматы. В ходе обследования было обнаружено множество магнитов в кишечнике.
Врачи отметили, что в нескольких местах кишечника ребенка образовались перфорации, а воспаление в брюшной полости усиливается. В данной ситуации время было крайне важным, и было принято решение немедленно провести экстренную операцию.
Хирурги открыли брюшную полость методом лапаротомии, удалили магниты, зашили поврежденные участки, очистили брюшную полость и установили дренаж. По словам врачей, магниты притягиваются друг к другу внутри кишечника, сжимая его стенки.
Это приводит к нарушению кровообращения, повреждению тканей и образованию отверстий в кишечнике. В результате в короткие сроки может развиться перитонит.
Хирург Центра экстренной медицинской помощи детям Аскар Ризванов призвал родителей быть бдительными и рекомендовал хранить магнитные игрушки вне досягаемости детей. По предупреждению специалистов, даже при проглатывании одного магнита необходимо немедленно обратиться к врачу.
Проглатывание нескольких магнитов представляет серьезную угрозу для жизни ребенка. Поэтому родители должны внимательно контролировать предметы в доме, которые могут быть опасны для детей.