NATO: AQSH Ukrainadagi vaziyatni to‘liq tushunmoqda
Matbuot anjumani davomida u DW tomonidan berilgan “AQSH ma’muriyati Ukrainaga bo‘layotgan bosimning hozirgi ko‘lamini tushunyaptimi?” degan savolga aniq “ha” deb javob qaytardi. Shuningdek, Ryutte Ukrainaga safari vaqtida ko‘rganlarini Tramp bilan muhokama qilganini tasdiqladi, ammo suhbat mazmunini ochiqlashdan bosh tortdi.
NATO bosh kotibi AQSHda Ukrainadagi vaziyat yuzasidan “to‘liq aniqlik” borligini ta’kidladi. U Tramp bilan muntazam muloqotda bo‘lib, vaziyat haqida doimiy axborot almashib turishini aytdi.
Biroq Ryutte Ukrainaga safari davomida Trampga nima degani, Trampning javobi qanday bo‘lgani yoki bu suhbatlar AQSHning Ukrainaga ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlash siyosatiga ta’sir qilgan-qilmaganini ochiqlamadi. Ayni paytda NATOdagi yuqori lavozimli manbalar Rossiyaning Ukraina shaharlari va infratuzilmasiga qish faslida hujumlarni kuchaytirganini qayd etmoqda.
Xususan, energetika sohasidagi vaziyat o‘ta xavotirli deb baholanmoqda. Rossiya tomonidan Ukrainaga qarshi dron hujumlari soni 2025-yilda keskin oshgani, taxminan 55 ming atrofida ekani aytilmoqda.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan bir necha baravar yuqori ekani ta’kidlanmoqda. Mark Ryuttening so‘zlariga ko‘ra, Vashington endilikda vaziyatni tushunmaslik bahonasiga ega emas.
Lekin asosiy savol shuki, bu tushunish amaliy qarorlarga aylanadimi? Ukraina uchun esa vaqt juda qimmat: har bir zarba, har bir uzilish oddiy statistikadan ko‘ra ko‘proq – bu odamlarning real hayoti.

NATO: США полностью понимают ситуацию в Украине
В Брюсселе 11 февраля генеральный секретарь НАТО Марк Рютте на пресс-конференции выразил мнение, что президент США Дональд Трамп полностью осознаёт ситуацию в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время пресс-конференции он однозначно ответил «да» на вопрос DW: «Понимает ли администрация США нынешний масштаб давления на Украину?». Также Рютте подтвердил, что обсуждал с Трампом свои наблюдения во время поездки в Украину, однако отказался раскрывать содержание разговора.
Генеральный секретарь НАТО подчеркнул, что в США имеется «полная ясность» по ситуации в Украине. Он отметил, что регулярно общается с Трампом и постоянно обменивается информацией о ситуации.
Однако Рютте не раскрыл, что именно он сказал Трампу во время поездки, каков был ответ Трампа и повлияли ли эти беседы на политику США по поддержке Украины. В то же время высокопоставленные источники в НАТО отмечают, что Россия усилила атаки на украинские города и инфраструктуру в зимний период.
В частности, ситуация в энергетическом секторе оценивается как крайне тревожная. Сообщается, что количество дрон-атак России на Украину резко возросло в 2025 году и составляет около 55 тысяч.
Отмечается, что этот показатель в несколько раз выше, чем в 2024 году. По словам Марка Рютте, у Вашингтона теперь нет оправдания не понимать ситуацию.
Но главный вопрос в том, превратится ли это понимание в практические решения? Для Украины время очень дорого: каждый удар, каждое отключение — это не просто статистика, а реальная жизнь людей.