Kanadada maktabga hujum: 9 o‘lik, 27 jarohat
10-fevral kuni Kanadada maktabda sodir bo‘lgan qurolli hujum oqibatida 9 kishi halok bo‘ldi, 27 kishi esa turli darajada jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisadan so‘ng huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tergov ishlari olib borildi. Mahalliy politsiya bergan ma’lumotlarga ko‘ra, hujumni 18 yoshli Jesse Van Rotselaar amalga oshirgan.
Rasmiylar uning bir necha yil avval jinsini o‘zgartirgani va ruhiy salomatligida muammolar bo‘lgani haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, bu sababli ilgari uning uyiga politsiya chaqirilgani ham qayd etilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Jesse to‘rt yil avval maktabni tark etgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, u hujumdan oldin uyida onasi va ukasining hayotiga zomin bo‘lgan.
Maktabdagi hujumdan keyin esa u o‘z joniga qasd qilgan. Hozirda tergov organlari hodisaning barcha sabab va omillarini aniqlash ustida ish olib bormoqda.

Нападение на школу в Канаде: 9 погибших, 27 раненых
10 февраля в Канаде в результате вооружённого нападения в школе погибло 9 человек, 27 получили ранения различной степени тяжести. Об этом сообщил Zamin.uz.
После происшествия правоохранительные органы провели расследование. По данным местной полиции, нападение совершил 18-летний Джесси Ван Ротселар.
Официальные лица сообщили, что несколько лет назад он сменил пол и имел проблемы с психическим здоровьем. Также отмечалось, что по этой причине ранее полиция вызывалась к его дому.
Известно, что Джесси покинул школу четыре года назад. По предварительной информации, перед нападением он лишил жизни свою мать и брата.
После нападения в школе он покончил с собой. В настоящее время следственные органы работают над выяснением всех причин и обстоятельств происшествия.