Adam Qodirov yo‘l hodisasida jiddiy jarohat oldi
Checheniston rahbari Ramzan Qodirovning o‘g‘li, 18 yoshli Adam Qodirov, Grozniy shahrida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasidan so‘ng jiddiy jarohat olgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"Novaya gazeta Yevropa" nashrining ma’lumotiga ko‘ra, hodisadan so‘ng Adam Qodirovning talog‘i olib tashlangan bo‘lishi mumkin. Nashrda aytilishicha, Moskvadagi Botkin kasalxonasida unga yarim yil davomida qat’iy parhez belgilangan.
Shuningdek, uning jag‘ suyagida yoriq aniqlangani sababli qattiq ovqat yeyish cheklangan. Uch hafta ichida Adam Qodirovning vazni sezilarli darajada kamaygani haqida ham ma’lumot berilgan.
Manbalarga ko‘ra, jarohat tufayli ko‘z bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelishi ehtimoli ham qayd etilgan. Ba’zi xabarlarda, hatto bir ko‘zida ko‘rish qobiliyatining pasayishi yoki yo‘qolishi ehtimoli mavjudligi aytilmoqda.
Biroq, bu ma’lumotlarni Checheniston hokimiyati rasmiy ravishda tasdiqlamagan. 10 fevral kuni Ramzan Qodirovning Telegram-kanalida Adam Qodirov ishtirokidagi video e’lon qilindi.
Videoda Adam Qodirovning ozgani ko‘rinadi, ammo u ovqatlanmaydi. Shu bilan birga, 16 yanvar kuni NIYSO‘ nomli Telegram-kanalining xabariga ko‘ra, Adam Qodirovning korteji yuqori tezlikda harakatlanayotganda to‘siqqa duch kelib, bir nechta avtomobil to‘qnashgan.
Ushbu hodisada uch nafar qo‘riqchi ham jarohatlangan bo‘lishi mumkinligi aytilgan. Adam Qodirov Checheniston Xavfsizlik kengashi kotibi hisoblanadi va bir nechta harbiy va xavfsizlik bo‘limlariga kuratorlik qiladi.
Uning otasi Ramzan Qodirovning sog‘lig‘i haqida ham turli xabarlar tarqalgan. Ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya hukumati Chechenistonda hokimiyat almashinuvi ssenariysini ishlab chiqayotgan bo‘lishi mumkin.
Xulosa qilish mumkinki, hozircha mavjud ma’lumotlar asosan norasmiy manbalarga asoslangan. Rasmiy bayonotlar berilmaguncha, bu mavzuda aniq xulosa chiqarish qiyin.
Ammo tarqalgan ma’lumotlar vaziyatning jiddiyligini ko‘rsatadi. Jamoatchilik bu masala bo‘yicha yana ko‘plab yangiliklarni bilib olishi ehtimoldan holi emas.

Адам Кодиров получил серьёзные травмы в дорожно-транспортном происшествии
Появились сообщения о том, что сын главы Чечни Рамзана Кадырова, 18-летний Адам Кадыров, получил серьёзные травмы в результате дорожно-транспортного происшествия в городе Грозный. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания "Новая газета Европа", после инцидента у Адама Кадырова могли снять гипс. В издании говорится, что в больнице Боткина в Москве ему был назначен строгий полугодовой диетический режим.
Также из-за обнаруженной трещины в челюстной кости ему ограничили употребление твёрдой пищи. Сообщается, что за три недели вес Адама Кадырова значительно снизился.
По источникам, существует вероятность возникновения проблем с глазами из-за травмы. В некоторых сообщениях говорится даже о возможном снижении или потере зрения на один глаз.
Однако эти данные официально не подтверждены властями Чечни. 10 февраля на Telegram-канале Рамзана Кадырова было опубликовано видео с участием Адама Кадырова.
На видео видно, что Адам Кадыров похудел, но не ест. При этом, согласно сообщению Telegram-канала NIYSO от 16 января, кортеж Адама Кадырова на большой скорости столкнулся с препятствием, в результате чего произошло несколько автомобильных аварий.
Сообщается, что в этом происшествии могли пострадать также трое охранников. Адам Кадыров является секретарём Совета безопасности Чечни и курирует несколько военных и силовых подразделений.
Также распространялись различные сообщения о здоровье его отца, Рамзана Кадырова. По некоторым данным, российское правительство может разрабатывать сценарий смены власти в Чечне.
Можно сделать вывод, что на данный момент имеющаяся информация в основном основана на неофициальных источниках. Пока не будет официальных заявлений, трудно делать точные выводы по этому вопросу.
Однако распространённые данные указывают на серьёзность ситуации. Общественность, вероятно, узнает ещё много новостей по этому поводу.