Voyaga Yetmasdan Turmush: Dunyo va O‘zbekiston Ko‘rsatkichlari
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Aholi jamg‘armasining ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunga kelib 640 millionga yaqin qiz voyaga yetmasdan turmush qurgan. Har yili taxminan 12 million qiz 18 yoshga to‘lmasdan nikohlanadi.
Bu esa har uch soniyada bir qiz turmushga chiqishini anglatadi. Ushbu holatlar asosan Janubiy Osiyo va Afrika mamlakatlarida ko‘proq kuzatilmoqda.
Markaziy Osiyo mamlakatlarida esa bolalar nikohi ko‘rsatkichlari sezilarli darajada pasaygan. Masalan, 1999 yilda bu hududda nikohga erta kirgan qizlarning ulushi 13 foizni tashkil qilgan bo‘lsa, 2024 yilga kelib bu raqam 6 foizga tushgan.
O‘zbekiston bo‘yicha statistikaga ko‘ra, 1997–2022 yillar oralig‘ida 15 yoshgacha turmushga chiqqanlar soni 48,5 ming nafarni, 18 yoshgacha turmushga chiqqanlar esa 1,1 million nafarni tashkil qilgan. Hududlar bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Samarqand (3 foiz), Andijon (2 foiz), Farg‘ona (1 foiz) va Qoraqalpog‘iston (0,8 foiz) viloyatlarida qayd etilgan.
Quvonarlisi, dunyo bo‘yicha bolalar nikohi ko‘rsatkichlari asta-sekin kamaymoqda. 2000 yilda 20–24 yoshdagi ayollarning uchdan biri voyaga yetmay turmush qurgan bo‘lsa, 2021 yilga kelib bu ko‘rsatkich beshdan birga tushgan.
So‘nggi 25 yil ichida 68 million bolalar nikohining oldi olingan. Bu esa xalqaro sa’y-harakatlar samara berayotganini ko‘rsatadi.

Жизнь до брака: показатели мира и Узбекистана
Во всем мире каждая пятая девушка выходит замуж до достижения 18 лет, то есть вступает в официальный или неофициальный брак. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Фонда народонаселения Организации Объединенных Наций, на сегодняшний день около 640 миллионов девушек вступили в брак до совершеннолетия. Ежегодно примерно 12 миллионов девушек выходят замуж до 18 лет.
Это означает, что каждые три секунды одна девушка выходит замуж. Такие случаи чаще всего наблюдаются в странах Южной Азии и Африки.
В странах Центральной Азии показатели детских браков значительно снизились. Например, в 1999 году доля девушек, вступивших в брак рано, в этом регионе составляла 13%, а к 2024 году этот показатель снизился до 6%.
По статистике Узбекистана, в период с 1997 по 2022 год количество вступивших в брак до 15 лет составило 48,5 тысячи человек, а до 18 лет — 1,1 миллиона человек. По регионам наивысшие показатели зарегистрированы в Самаркандской (3%), Андижанской (2%), Ферганской (1%) и Каракалпакстане (0,8%) областях.
Обнадеживает, что в мире показатели детских браков постепенно снижаются. В 2000 году одна треть женщин в возрасте 20–24 лет вышла замуж до совершеннолетия, а к 2021 году этот показатель снизился до одной пятой.
За последние 25 лет было предотвращено 68 миллионов детских браков. Это свидетельствует о результативности международных усилий.