Navalniyning o‘limi epibatidin bilan bog‘liqmi?
Rossiyalik marhum muxolifatchi Aleksey Navalniyning oila a’zolari uning vafotidan so‘ng xorijga olib chiqilgan biologik materiallarda epibatidin moddasi aniqlanganini ma’lum qilishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu moddalarni bir necha mustaqil laboratoriyalar tahlil qilib, bir xil xulosaga kelishgan. Bu haqda “The Insider” nashri xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Fransiya, Germaniya va Niderlandiyaning laboratoriyalari Navalniyning biologik materiallarini tekshirib, mazkur masala bo‘yicha Myunxen xavfsizlik konferensiyasida qo‘shma bayonot berishni rejalashtirmoqda. Epibatidin — kuchli neyrotoksin bo‘lib, dastlab Janubiy Amerikadagi daraxt qurbaqasi turidan ajratib olingan.
Keyinchalik bu modda sun’iy yo‘l bilan ham sintez qilingan. Epibatidin asab tizimidagi retseptorlarga ta’sir qilib, tanada uvishish, falajlik va nafas olishning to‘xtashiga olib kelishi mumkin.
“The Insider” nashriga ko‘ra, Navalniyda kuzatilgan alomatlar aynan epibatidin ta’siriga mos kelgan. Uni davolagan reanimatolog shifokor Aleksandr Polupan ham zahar ta’sirining ochiq manbalardagi belgilar bilan mosligini tasdiqlagan.
2025 yil sentyabr oyida Yuliya Navalnaya, erining o‘limidan so‘ng, uning jamoasi tomonidan yig‘ilgan biologik material namunalarini xorijiy laboratoriyalarga yuborganini ma’lum qildi. Mustaqil laboratoriyalar ushbu namunalarda zaharlanish ehtimolini tasdiqlashgan.
Yuliya Navalnaya o‘z bayonotida erining zaharlangani bo‘yicha aniq dalillar mavjudligini ta’kidlab, aybdorlarni javobgarlikka tortishni talab qildi.

Смерть Навального связана с эпибатидином?
Члены семьи покойного российского оппозиционера Алексея Навального сообщили, что в биологических материалах, вывезенных за границу после его смерти, был обнаружен эпибатидин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти вещества были проанализированы несколькими независимыми лабораториями, которые пришли к одинаковому выводу. Об этом сообщает издание “The Insider”.
Сообщается, что лаборатории Великобритании, Швеции, Франции, Германии и Нидерландов проверили биологические материалы Навального и планируют сделать совместное заявление по этому вопросу на Мюнхенской конференции по безопасности. Эпибатидин — мощный нейротоксин, первоначально выделенный из вида древесной лягушки в Южной Америке.
Позже это вещество было синтезировано искусственным путем. Эпибатидин воздействует на рецепторы нервной системы, вызывая онемение, паралич и остановку дыхания в организме.
По данным издания “The Insider”, симптомы, наблюдавшиеся у Навального, соответствовали именно воздействию эпибатидина. Реаниматолог Александр Полупан, лечивший его, также подтвердил совпадение признаков отравления с данными из открытых источников.
В сентябре 2025 года Юлия Навальная сообщила, что после смерти мужа отправила образцы биологических материалов, собранных его командой, в зарубежные лаборатории. Независимые лаборатории подтвердили вероятность отравления в этих образцах.
В своем заявлении Юлия Навальная подчеркнула наличие убедительных доказательств отравления мужа и потребовала привлечь виновных к ответственности.