Tolibon Valentin kuniga oid savdo va bezaklarni taqiqladi
14-fevral kuni Tolibon harakati vakillari Qobul va Hirot shaharlarida Valentin kuni bilan bog‘liq savdo va bezaklarni cheklash bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirganliklari haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jumladan, Hirot shahrida ayrim gul do‘konlariga "Valentin taqiqlanadi" mazmunidagi e’lonlar yopishtirilgani, Qobulda esa savdogarlarga qizil atirgul, tabrik kartalari va qizil rangdagi bezaklarni sotmaslik haqida ogohlantirish berilgani qayd etilgan. Tolibon ma’muriyati vakillari ushbu bayramni "islomiy qadriyatlarga zid" deb baholamoqda.
Xususan, "Fazilatni targ‘ib qilish va yomonlikdan qaytarish" vazirligi vakillari Valentin kunini "axloqiy tanazzul" sifatida ko‘rib, uni G‘arb madaniyatiga taqlid deb hisoblashlarini bildirgan. Hozircha mazkur qoidalarni buzganlarga qanday jazo choralari qo‘llanishi haqida rasman ma’lumot berilmagan.
Shunga qaramay, kuzatuvchilar bu kabi cheklovlar asosan savdo nuqtalari va yoshlar orasida Valentin kuniga xos bo‘lgan an’analarga bosimni oshirishga qaratilganini ta’kidlamoqda. Ya’ni, bayramning o‘zidan ko‘ra uning ramziy atributlari nishonga olinmoqda.

Талибан запретил торговлю и украшения, связанные с Днем святого Валентина
14 февраля представители движения Талибан сообщили о проведении мероприятий по ограничению торговли и украшений, связанных с Днем святого Валентина, в городах Кабул и Герат. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в городе Герат на некоторых цветочных магазинах были размещены объявления с надписью "Валентин запрещен", а в Кабуле торговцам было сделано предупреждение о запрете продажи красных роз, поздравительных открыток и украшений красного цвета. Представители администрации Талибана оценивают этот праздник как "противоречащий исламским ценностям".
В частности, представители министерства "Поощрения добродетели и предотвращения порока" рассматривают День святого Валентина как "моральный упадок" и считают его подражанием западной культуре. Пока официально не сообщается, какие меры наказания будут применяться к нарушителям этих правил.
Тем не менее, наблюдатели отмечают, что такие ограничения в основном направлены на торговые точки и давление на молодежь в отношении традиций, связанных с Днем святого Валентина. То есть, целью является не сам праздник, а его символические атрибуты.