Hindistonda turmush qurish yoshi oshmoqda
So‘nggi o‘n yil ichida Hindistonda turmush qurishning o‘rtacha yoshi 27 dan 29 ga oshgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Tribune nashri xabar berdi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu o‘zgarishning asosiy sabablari hayotiy zaruratlar bilan bog‘liq.
Yoshlar avvalo moliyaviy barqarorlikka erishish, karyera qurish va shaxsiy jihatdan tayyor bo‘lishni ustuvor vazifa deb bilmoqda. Erta turmush qurish o‘rniga, ular “avval oyoqqa turib olish”ni ma’qul ko‘rmoqda.
Tadqiqotlar yana bir qiziqarli holatni ochib berdi: Hindistonda ikkinchi marta turmush qurishni xohlovchilar soni ham ortib bormoqda. Agar bundan o‘n yil oldin nikoh platformalarida foydalanuvchilarning 11 foizi ikkinchi marta turmush qurishni istagan bo‘lsa, 2025 yilga kelib bu ko‘rsatkich 16 foizga yetgan.
O‘zbekistonda ham nikoh statistikasi e’tiborga molik. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda turmush qurayotganlarning asosiy qismini 20–30 yosh orasidagi yoshlar tashkil etadi.
Jumladan, erkaklarning 78,7 foizi va ayollarning 53,5 foizi aynan shu yosh oralig‘ida nikohdan o‘tmoqda. Bu ko‘rsatkich yoshlarning turmush qurishga tayyorlanishida muhim bosqichlar borligini ko‘rsatadi.

Возраст вступления в брак в Индии растет
За последние десять лет средний возраст вступления в брак в Индии вырос с 27 до 29 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание The Tribune. По мнению специалистов, основными причинами этих изменений связаны с жизненными необходимостями.
Молодые люди в первую очередь считают приоритетом достижение финансовой стабильности, построение карьеры и личную готовность. Вместо раннего брака они предпочитают «сначала встать на ноги».
Исследования также выявили еще один интересный факт: в Индии растет число желающих вступить в брак во второй раз. Если десять лет назад 11% пользователей брачных платформ хотели вступить в брак повторно, то к 2025 году этот показатель достиг 16%.
В Узбекистане статистика браков также заслуживает внимания. По данным Государственного комитета статистики, основную часть вступающих в брак составляют молодые люди в возрасте от 20 до 30 лет.
В частности, 78,7% мужчин и 53,5% женщин вступают в брак именно в этом возрастном диапазоне. Этот показатель свидетельствует о наличии важных этапов в подготовке молодежи к браку.