AQShning Florida shtatidagi Panama Siti shahrida yashovchi bir oila uchun oddiy tun og‘ir fojiaga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy nashrlarning xabariga ko‘ra, xonadon egalari olmaxon sababli uy-joyidan ayrilgan. Uy egasi Donni Bantaning aytishicha, tun yarmida chordoq tomondan g‘alati shovqin eshitila boshlagan.
Tez orada havoda noxush hid paydo bo‘lib, bu vaziyatni yanada xavotirli qilgan. Donni darhol vaziyat jiddiyligini tushunib, xotini Steysi Devisni va bolalarini uyg‘otgan.
Ular tezda uy hayvonlarini ham unutmasdan, mushuk va itini xavfsiz joyga olib chiqishga ulgurishgan. O‘t o‘chiruvchilar voqea joyiga tez yetib kelgan bo‘lsa-da, yong‘in kuchli bo‘lgani sababli uy butunlay yonib ketgan.
Keyinchalik voqea sababi aniqlangan: olmaxon chordoqdagi elektr simlarini kemirib tashlagan, natijada qisqa tutashuv yuzaga kelgan va yong‘in kelib chiqqan. Bu kichik voqea bir oilaning katta yo‘qotishiga olib kelgan.
Yaxshiyamki, insonlarning va hayvonlarning hayoti saqlab qolingan. Ammo uyning o‘zi qayta tiklab bo‘lmaydigan darajada zarar ko‘rgan.
Bu hodisa ehtiyotkorlik va simlarning holatini muntazam nazorat qilish zarurligini yana bir bor eslatadi.

Olmaxon причина пожара в доме: семья осталась без жилья
Для одной семьи, проживающей в Панама-Сити, штат Флорида, США, обычная ночь обернулась тяжелой трагедией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных изданий, владельцы дома лишились жилья из-за белки. По словам хозяина дома Донни Бантана, посреди ночи с чердака послышался странный шум.
Вскоре в воздухе появился неприятный запах, что еще больше усилило тревогу. Донни сразу понял серьезность ситуации и разбудил свою жену Стейси Дэвис и детей.
Они быстро успели не забыть домашних животных и вывели кошку и собаку в безопасное место. Пожарные прибыли на место происшествия быстро, но из-за сильного пожара дом полностью сгорел.
Позже была установлена причина происшествия: белка перегрызла электрические провода на чердаке, что вызвало короткое замыкание и пожар. Это небольшое событие привело к большой потере для семьи.
К счастью, жизни людей и животных были спасены. Но сам дом получил повреждения, которые невозможно восстановить.
Этот случай еще раз напоминает о необходимости осторожности и регулярного контроля состояния проводки.