AQSh prezidenti Donald Tramp Eronda hukumat almashishi ehtimolini ijobiy baholadi va buni "eng yaxshi voqealardan biri" deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrni Fort-Bregg harbiy bazasida jurnalistlar savollariga javob berar ekan bildirgan. Trampning ta’kidlashicha, 47 yil davomida faqat gap bo‘lgan, bu davr mobaynida esa ko‘plab insonlar halok bo‘lgan.
Biroq, u Eronga rahbarlik qilishi mumkin bo‘lgan shaxslar haqida aniq ma’lumot bermadi, ammo bunday odamlar borligini ishora qildi. Hozirda AQSh Eron hukumatiga bosimni kuchaytirish uchun Yaqin Sharqqa ikkinchi aviatashuvchi kemani jo‘natayotgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi.
Gap AQShning zamonaviy kemalaridan biri — USS Gerald R. Ford haqida ketmoqda.
Mazkur kema mintaqaga qisqa muddatda yetib borishi kutilmoqda. Vashingtonning asosiy talabi Erondan uran boyitishni to‘xtatish bo‘lib qolmoqda.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu esa yadroviy kelishuv faqat boyitishni cheklash bilan tugamasligi, balki yadroviy infratuzilmani butunlay yo‘q qilish darajasida qat’iy bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Shuningdek, Tehronning ballistik raketalar dasturi va turli guruhlarga ko‘rsatayotgan ko‘magi masalalari ham kun tartibida turibdi.
Eron esa sanksiyalarning yengillatilishi evaziga yadroviy dasturni cheklashga tayyorligini bildirgan, ammo ortiqcha talablarni qabul qilmasligini bir necha bor ta’kidlagan. Hozirgi vaziyat ikki xil yo‘nalishda davom etayotgandek ko‘rinadi: bir tomondan, harbiy bosim ehtimoli mavjud bo‘lsa, ikkinchi tomondan, muzokaralar davom ettirilishi haqida gap-so‘zlar bor.
Siyosiy jarayonlarda esa har bir bayonot diplomatiya va kuch namoyishining uyg‘unlashgan ko‘rinishi sifatida namoyon bo‘lmoqda. Bunda bir vaqtning o‘zida ham muzokaraga taklif qilinadi, ham kuch ishlatishga tayyorlik bildiriladi.

Трамп положительно оценил смену правительства в Иране
Президент США Дональд Трамп положительно оценил возможность смены правительства в Иране и назвал это «одним из лучших событий». Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказал это мнение, отвечая на вопросы журналистов на военной базе Форт-Брегг. По словам Трампа, в течение 47 лет только говорили, а за это время погибло много людей.
Однако он не предоставил точной информации о лицах, которые могут возглавить Иран, но намекнул на их существование. В настоящее время появились сообщения о том, что США направляют во Второй авианосец на Ближний Восток для усиления давления на иранское правительство.
Речь идет об одном из современных кораблей США — USS Gerald R. Ford.
Ожидается, что этот корабль вскоре прибудет в регион. Основным требованием Вашингтона остается прекращение обогащения урана в Иране.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркнул, что ядерное соглашение должно быть не только ограничением обогащения, но и строгим уничтожением всей ядерной инфраструктуры. Также на повестке дня стоят вопросы баллистической ракетной программы Тегерана и поддержки различных группировок.
Иран заявил о готовности ограничить ядерную программу в обмен на смягчение санкций, но не раз подчеркивал, что не примет чрезмерных требований. Текущая ситуация, по-видимому, развивается в двух направлениях: с одной стороны, существует вероятность военного давления, с другой — ведутся разговоры о продолжении переговоров.
В политических процессах каждое заявление проявляется как гармоничное сочетание дипломатии и демонстрации силы. При этом одновременно приглашают к переговорам и выражают готовность применить силу.