Myunxenda Yevropa xavfsizligi va Ukraina taqdiri muhokama qilindi
Myunxen xavfsizlik konferensiyasida eng ko‘p muhokama qilingan masalalardan biri Rossiya va Ukraina urushi bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas ushbu mavzuga alohida e’tibor qaratib, Yevropa xavfsizligi Ukraina taqdiri bilan uzviy bog‘liqligini ta’kidladi. Uning fikricha, Rossiya urush maydonida erisholmagan maqsadlarini diplomatik muzokaralar orqali qo‘lga kiritishiga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi.
Bu kabi yon berishlar kelgusida Yevropa uchun jiddiy xavflarni keltirib chiqarishi mumkin. Kallas Rossiyaga ortiqcha imtiyozlar berish xavfli ekanini ta’kidlab, bir nechta prinsipial talablarni ilgari surdi.
Bu talablar qatoriga Rossiya qurolli kuchlarini cheklash, Ukrainaga yetkazilgan iqtisodiy va harbiy zararlarni qoplash, shuningdek, harbiy jinoyatlar uchun javobgarlikni ta’minlash kiradi. U, shuningdek, Rossiyani kuchli davlat sifatida ko‘rsatishga shoshilmaslik kerakligini aytdi.
Konferensiyada yana bir muhim fikr ilgari surildi: Yevropa o‘z mudofaa tizimini mustaqil ravishda mustahkamlashi lozim. Fransiyaning Yevropa ishlari bo‘yicha vaziri Benjamin Haddad ham Yevropa harbiy salohiyatini oshirish, qayta qurollanish va Ukrainani qo‘llab-quvvatlashga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Ushbu yondashuv Yevropa–AQSH munosabatlarida yangi bosqich boshlanganini ko‘rsatmoqda. Hamkorlik saqlanayotgan bo‘lsa-da, Yevropa o‘z strategik mustaqilligini kuchaytirishga intilyapti.
Kallas Yevropa matbuot erkinligi va qadriyatlari masalasida kuchli pozitsiyada ekanini eslatib, AQSHdan kelayotgan tanqidlarga javob qaytardi. U Yevropa Ittifoqi hali ham ko‘plab davlatlar uchun jozibador integratsion loyiha bo‘lib qolayotganini ta’kidladi.
Ukraina va G‘arbiy Balqon davlatlarining Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish istagi bunga yorqin misol sifatida keltirildi. Xulosa shuki, Myunxendagi muhokamalar Yevropa va AQSH o‘rtasidagi aloqalar uzilmaganini ko‘rsatdi, ammo ularning yondashuvlaridagi farqlar ortib bormoqda.
Ukraina urushi va Rossiya omili esa Yevropa xavfsizlik siyosatida hal qiluvchi masala bo‘lib qolmoqda. Ushbu mavzu yaqin kelajakda ham dolzarb bo‘lib qolishi shubhasiz.

В Мюнхене обсуждались безопасность Европы и судьба Украины
Одним из наиболее обсуждаемых вопросов на Мюнхенской конференции по безопасности стала война между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам Кая Каллас уделила особое внимание этой теме, подчеркнув неразрывную связь между безопасностью Европы и судьбой Украины. По её мнению, недопустимо позволять России достигать своих целей, не достигнутых на поле боя, посредством дипломатических переговоров.
Такие уступки могут привести к серьёзным угрозам для Европы в будущем. Каллас подчеркнула опасность предоставления России чрезмерных привилегий и выдвинула несколько принципиальных требований.
К этим требованиям относятся ограничение вооружённых сил России, возмещение экономического и военного ущерба, нанесённого Украине, а также обеспечение ответственности за военные преступления. Она также отметила, что не следует спешить с демонстрацией России как сильного государства.
На конференции была высказана ещё одна важная мысль: Европа должна самостоятельно укреплять свою систему обороны. Министр по европейским делам Франции Бенжамин Хаддад также подчеркнул необходимость повышения военного потенциала Европы, перевооружения и поддержки Украины.
Этот подход свидетельствует о начале нового этапа в отношениях между Европой и США. Несмотря на сохранение сотрудничества, Европа стремится усилить свою стратегическую независимость.
Каллас напомнила о сильной позиции Европы по вопросам свободы прессы и ценностей, ответив на критику со стороны США. Она подчеркнула, что Европейский Союз по-прежнему остаётся привлекательным интеграционным проектом для многих стран.
Желание Украины и стран Западных Балкан присоединиться к Европейскому Союзу было приведено в качестве яркого примера. В итоге, обсуждения в Мюнхене показали, что связи между Европой и США не прерваны, однако различия в их подходах увеличиваются.
Война в Украине и фактор России остаются ключевыми вопросами в политике безопасности Европы. Несомненно, эта тема останется актуальной и в ближайшем будущем.