Tailandda yovvoyi fillar uchun vaksina qo‘llash boshlandi
Tailandda yovvoyi fillar va aholi o‘rtasida yuzaga kelayotgan xavfli vaziyatlarni kamaytirish maqsadida fillar uchun maxsus nazorat vaksinalarini qo‘llash boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Euronews xabar berdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda yovvoyi fillar sababli Tailandda 30 nafar inson halok bo‘lgan, yana 29 kishi turli darajada jarohat olgan.
Shuningdek, fillar tomonidan ekin maydonlariga zarar yetkazilishi bilan bog‘liq 2 mingdan ortiq holat qayd etilgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yovvoyi fillar soni yiliga o‘rtacha 8,2 foizga oshmoqda.
Bu ko‘rsatkich odatdagi o‘sish sur’atidan ikki barobar yuqori. Hozirda mamlakatda 4 400 ga yaqin yovvoyi fil mavjud bo‘lib, shundan 800 tasi mojarolar tez-tez kuzatiladigan hududlarda yashaydi.
Hukumat tomonidan AQShda ishlab chiqarilgan 25 doza vaksina olib kelingan va u 7 ta xonakilashtirilgan filda ikki yil davomida sinovdan o‘tkazilgan. Tajribalar ijobiy natija bergani ma’lum qilingan.
Mazkur tashabbus oziq-ovqat izlab aholi yashash hududlariga chiqib kelayotgan fillar bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etishga qaratilgan. Bunday vaziyatlar, asosan, o‘rmonlarning kesilishi va qishloq xo‘jaligi yerlari kengayishi sabab yuzaga kelmoqda.

В Таиланде началась вакцинация диких слонов
В Таиланде началась вакцинация специальных контрольных вакцин для слонов с целью снижения опасных ситуаций между дикими слонами и населением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Euronews. По официальным данным, в 2025 году в Таиланде из-за диких слонов погибло 30 человек, еще 29 получили ранения различной степени тяжести.
Также зарегистрировано более 2000 случаев повреждения посевных площадей слонами. По словам специалистов, численность диких слонов ежегодно увеличивается в среднем на 8,2%.
Этот показатель вдвое превышает обычные темпы роста. В настоящее время в стране насчитывается около 4400 диких слонов, из которых 800 живут в районах с частыми конфликтами.
Правительство привезло 25 доз вакцины, произведенной в США, которая была испытана в течение двух лет на семи одомашненных слонах. Сообщается, что испытания дали положительный результат.
Эта инициатива направлена на решение проблем, связанных с выходом слонов в жилые районы в поисках пищи. Такие ситуации в основном возникают из-за вырубки лесов и расширения сельскохозяйственных земель.