Japarov: Tashiyev davlat xizmatiga qaytmaydi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov mamlakat Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining sobiq rahbari Qamchibek Tashiyev davlat xizmatiga qaytmasligini qat’iy ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u mahalliy axborot agentligiga bergan intervyusida ma’lum qildi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, davlat lavozimlari va shaxsiy munosabatlar alohida masalalar bo‘lib, Tashiyev bilan do‘stlik munosabatlari saqlanib qoladi, ammo uni davlat xizmatiga qaytarish rejada yo‘q.
Japarovning aytishicha, u Tashiyevga sog‘lig‘iga e’tibor berish, xotirjam hayot kechirishni maslahat bergan. Shuningdek, prezident ba’zi guruhlarning yashirin faoliyatiga ishora qilib, bunday harakatlarga yo‘l qo‘yilmasligini aytdi va tergov idoralari vaziyatni tartibga solishini ta’kidladi.
Suhbat davomida jurnalist sobiq rahbar ketganidan keyin jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash susayib qolmaydimi, degan savolni o‘rtaga tashladi. Japarov bunga javoban mamlakatda uyushgan jinoyatchilik yo‘qligini va bunday guruhlar qayta shakllanmasligini bildirdi.
Uning fikricha, 2020 yildan keyingi Qirg‘iziston hokimiyati jinoyatchilikka qarshi qat’iy pozitsiyada turib, kriminal guruhlar bilan til biriktirmagan. Korrupsiya haqida gapirar ekan, prezident bu muammoni butunlay yo‘q qilish qiyinligini, ammo uning darajasini pasaytirish uchun doimiy ishlar olib borilayotganini aytdi.
U korrupsiyaning iqtisodiy, siyosiy va boshqa ko‘rinishlariga qarshi kurash davom etishini ta’kidladi. Japarovning fikricha, jinoyatchilikka qarshi kurashda tezroq natijalarga erishilgan bo‘lsa-da, korrupsiyani yengish uzoq vaqt talab qiladi.
Shunga qaramay, bu boradagi ishlar izchil davom ettiriladi. Prezident huquq-tartibot idoralariga topshiriq berilganini ham qayd etdi: jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash professional tarzda, shov-shuvsiz olib borilishi kerak.
Yakunda Japarov davlat lavozimlariga qaytish masalasi yopilganini, asosiy e’tibor esa tartibni saqlash va jinoyatchilikka yo‘l qo‘ymaslikka qaratilganini ta’kidladi.

Жапаров: Ташиев не вернется на государственную службу
Президент Кыргызстана Садыр Джапаров категорически заявил, что бывший глава Государственного комитета национальной безопасности страны Камчыбек Ташиев не вернется на государственную службу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил в интервью местному информационному агентству. По словам президента, государственные должности и личные отношения — это отдельные вопросы, дружеские отношения с Ташиевым сохранятся, однако возвращать его на государственную службу в планах нет.
По словам Джапарова, он посоветовал Ташиеву заботиться о своем здоровье и вести спокойную жизнь. Также президент указал на скрытую деятельность некоторых групп и заявил, что такие действия не будут допущены, подчеркнув, что следственные органы наведут порядок в ситуации.
В ходе беседы журналист задал вопрос, не ослабнет ли борьба с преступностью и коррупцией после ухода бывшего руководителя. В ответ Джапаров заявил, что в стране нет организованной преступности и такие группы не будут воссоздаваться.
По его мнению, власть Кыргызстана после 2020 года занимает жесткую позицию в борьбе с преступностью и не вступает в сговор с криминальными группами. Говоря о коррупции, президент отметил, что полностью искоренить эту проблему сложно, но ведется постоянная работа по снижению ее уровня.
Он подчеркнул, что борьба с экономическими, политическими и другими проявлениями коррупции продолжается. По мнению Джапарова, хотя в борьбе с преступностью достигнуты более быстрые результаты, преодоление коррупции требует длительного времени.
Тем не менее, работа в этом направлении будет последовательно продолжаться. Президент также отметил, что правоохранительным органам дано указание: борьба с преступностью и коррупцией должна вестись профессионально и без шума.
В заключение Джапаров подчеркнул, что вопрос возвращения на государственные должности закрыт, а основное внимание сосредоточено на поддержании порядка и недопущении преступности.