Moskva yaqinidagi terakt: 149 kishi halok bo‘ldi
2024-yil 22-mart kuni Rossiyaning Moskva shahri yaqinidagi “Krokus Siti Xoll” konsert zalida terakt sodir etilgani haqida xabar berilgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa “Piknik” guruhi konserti boshlanishidan bir necha daqiqa oldin yuz bergan. Qurollangan to‘rt nafar shaxs zalga bostirib kirib, tomoshabinlarga qarata o‘q uzgan va yong‘in kelib chiqishiga sabab bo‘lgan.
Yong‘in maydoni 13 ming kvadrat metrdan oshgan bo‘lib, uni to‘liq o‘chirishga bir kun vaqt ketgan. Rossiya rasmiy manbalariga ko‘ra, terakt oqibatida 149 kishi halok bo‘lgan, qariyb 600 kishi turli darajada jarohat olgan.
Tergov davomida ushbu jinoyatni Tojikiston fuqarolari Shamsiddin Fariduniy, Dalerjon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzov va Saidakromi Rajabalizoda sodir etgani aytilmoqda. Ular Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan, terakt uyushtirishda ayblanmoqda.
Prokuror ushbu to‘rt nafar shaxs uchun alohida rejimdagi koloniyada umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosini talab qilgan. Shuningdek, ularga yordam bergan yana 11 nafar shaxsga nisbatan ham umrbod qamoq jazosi so‘ralgan.
Yana to‘rt nafar boshqa ayblanuvchilar uchun 19 yildan 22 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi talab qilingan. Tergov versiyasiga ko‘ra, hujumni ISHIDning “Viloyati Xuroson” guruhi tashkil etgan.
Shu bilan birga, Rossiya Tergov qo‘mitasi bu ishda Ukraina maxsus xizmatlarini ham aloqadorlikda ayblagan. Ukraina hukumati esa bu ayblovlarni rad etgan.
Mazkur fojiali voqeadan so‘ng Rossiyada migrantlarga nisbatan bosim kuchaygani va reydlar soni oshgani haqida xabarlar tarqalgan. Hozirda sud jarayonlari davom etmoqda.
Muhimi, adolat qarorlari qonun doirasida va dalillarga asoslangan holda qabul qilinishi lozim.