Moskva yaqinidagi terakt: 149 kishi halok bo‘ldi
2024-yil 22-mart kuni Rossiyaning Moskva shahri yaqinidagi “Krokus Siti Xoll” konsert zalida terakt sodir etilgani haqida xabar berilgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa “Piknik” guruhi konserti boshlanishidan bir necha daqiqa oldin yuz bergan. Qurollangan to‘rt nafar shaxs zalga bostirib kirib, tomoshabinlarga qarata o‘q uzgan va yong‘in kelib chiqishiga sabab bo‘lgan.
Yong‘in maydoni 13 ming kvadrat metrdan oshgan bo‘lib, uni to‘liq o‘chirishga bir kun vaqt ketgan. Rossiya rasmiy manbalariga ko‘ra, terakt oqibatida 149 kishi halok bo‘lgan, qariyb 600 kishi turli darajada jarohat olgan.
Tergov davomida ushbu jinoyatni Tojikiston fuqarolari Shamsiddin Fariduniy, Dalerjon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzov va Saidakromi Rajabalizoda sodir etgani aytilmoqda. Ular Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan, terakt uyushtirishda ayblanmoqda.
Prokuror ushbu to‘rt nafar shaxs uchun alohida rejimdagi koloniyada umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosini talab qilgan. Shuningdek, ularga yordam bergan yana 11 nafar shaxsga nisbatan ham umrbod qamoq jazosi so‘ralgan.
Yana to‘rt nafar boshqa ayblanuvchilar uchun 19 yildan 22 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi talab qilingan. Tergov versiyasiga ko‘ra, hujumni ISHIDning “Viloyati Xuroson” guruhi tashkil etgan.
Shu bilan birga, Rossiya Tergov qo‘mitasi bu ishda Ukraina maxsus xizmatlarini ham aloqadorlikda ayblagan. Ukraina hukumati esa bu ayblovlarni rad etgan.
Mazkur fojiali voqeadan so‘ng Rossiyada migrantlarga nisbatan bosim kuchaygani va reydlar soni oshgani haqida xabarlar tarqalgan. Hozirda sud jarayonlari davom etmoqda.

Теракт под Москвой: погибло 149 человек
22 марта 2024 года было сообщено о теракте в концертном зале «Крокус Сити Холл» под Москвой. Об этом сообщил Zamin.uz.
Инцидент произошёл за несколько минут до начала концерта группы «Пикник». Четверо вооружённых человек ворвались в зал, открыли огонь по зрителям и вызвали пожар.
Площадь пожара превысила 13 тысяч квадратных метров, на его полное тушение ушёл один день. По официальным данным России, в результате теракта погибло 149 человек, около 600 получили ранения различной степени тяжести.
В ходе расследования сообщается, что преступление совершили граждане Таджикистана Шамсиддин Фаридуни, Далерджон Мирзоев, Мухаммадсобир Файзов и Саидакроми Раджабализода. Им предъявлены обвинения по ряду статей Уголовного кодекса, в том числе в организации теракта.
Прокурор потребовал для этих четырёх лиц пожизненного лишения свободы в колонии строгого режима. Также для ещё 11 лиц, которые им помогали, запрошено пожизненное заключение.
Для ещё четырёх обвиняемых запрошено наказание в виде лишения свободы сроком от 19 до 22 лет. По версии следствия, нападение организовала группировка ИГИЛ «Провинция Хорасан».
При этом Следственный комитет России обвинил в причастности к делу и украинские спецслужбы. Правительство Украины отвергло эти обвинения.
После этой трагедии в России распространились сообщения о росте давления на мигрантов и увеличении числа рейдов. В настоящее время судебные процессы продолжаются.