Pokistonda nazorat punktiga hujum: 12 terrorchi yo‘q qilindi
17-fevral kuni Pokistonning Xayber-Paxtunxva viloyatidagi Bajaur tumanida joylashgan nazorat punktiga terrorchilik hujumi uyushtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "The Hindu" nashri xabar berdi. Ma'lumotlarga ko‘ra, portlash oqibatida 11 nafar xavfsizlik xodimi va bir nafar bola halok bo‘lgan.
Yana yetti kishi, jumladan ayollar va bolalar, turli darajada tan jarohatlari olgan. Hujum avtomobilga o‘rnatilgan portlovchi qurilma yordamida amalga oshirilgan.
Portlovchi moddalar bilan to‘ldirilgan mashina nazorat punkti devoriga urilib, kuchli portlash yuzaga kelgan. Dastlabki ma'lumotlarga ko‘ra, ushbu hujumni Pokiston Tolibon harakati a’zolari sodir etgan.
Xavfsizlik kuchlari javob choralarini ko‘rgan va operatsiya davomida 12 nafar hujumchini yo‘q qilgan. Pokiston prezidenti Asif Ali Zardoriy ushbu hujumni qattiq qoralab, halok bo‘lganlarning oilalariga hamdardlik bildirdi.
Bosh vazir Shahboz Sharif esa terrorchilikka qarshi kurash davlatning asosiy vazifalaridan biri bo‘lib qolishini ta’kidladi.