Zelenskiy: Rossiya bilan muzokaralarda pessimistikman
Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Jenevada Rossiya bilan muzokaralar boshlanishidan oldin AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff va Jared Kushner unga Moskvaning janglarni to‘xtatishga tayyorligi haqida ma’lumot berganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda “Axios” nashriga bergan intervyusida so‘z yuritgan. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, AQSH vakillari ushbu ma’lumot asosida uch tomonlama uchrashuvda Ukraina delegatsiyasi ishini muvofiqlashtirishni taklif qilishgan.
Biroq Prezident bu borada pessimist kayfiyatda ekanligini ta’kidlab, o‘zini bunday fikrga ishontirishga urinmasliklarini so‘ragan. Shuningdek, Zelenskiy Donald Trampning Ukraina muayyan yon berishlarga borishi kerakligi haqidagi bayonotiga izoh berib, buni qaror emas, balki muzokaralar uchun strategik yondashuv sifatida qabul qilayotganini bildirgan.
Prezidentning fikricha, Donbassdan bir tomonlama qo‘shinlarni chiqarish yoki hududlarni Rossiyaga berishni o‘z ichiga oluvchi kelishuv ukrainaliklar tomonidan qabul qilinmaydi. U bunday qarorni xalq kechirmasligini ta’kidlagan.
Shu bilan birga, mavjud front chizig‘iga asoslangan kelishuv referendumda qo‘llab-quvvatlanishi mumkinligini qayd etgan. Zelenskiy hududiy masalalarni hal qilishning eng samarali yo‘li sifatida Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan shaxsiy uchrashuv o‘tkazishni ko‘rmoqda.
U jamoasiga Jenevada yetakchilar darajasida uchrashuv tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan. Shu bilan birga, Prezident uchrashuvni Moskva yoki Minskda o‘tkazish taklifini rad etgan.

Зеленский: Я пессимист в переговорах с Россией
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что перед началом переговоров с Россией в Женеве специальный представитель президента США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер проинформировали его о готовности Москвы прекратить боевые действия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он рассказал в интервью изданию «Axios». По словам Зеленского, представители США на основе этой информации предложили координировать работу украинской делегации на трехсторонней встрече.
Однако президент подчеркнул, что настроен пессимистично и попросил не убеждать его в обратном. Также Зеленский прокомментировал заявление Дональда Трампа о том, что Украина должна пойти на определённые уступки, отметив, что воспринимает это не как решение, а как стратегический подход к переговорам.
По мнению президента, соглашение, предусматривающее односторонний вывод войск из Донбасса или передачу территорий России, не будет принято украинцами. Он подчеркнул, что народ не простит такого решения.
Вместе с тем, он отметил, что соглашение, основанное на существующей линии фронта, может получить поддержку на референдуме. Зеленский видит наиболее эффективным способом решения территориальных вопросов личную встречу с президентом России Владимиром Путиным.
Он поручил своей команде организовать встречу на уровне лидеров в Женеве. При этом президент отверг предложение провести встречу в Москве или Минске.