Zalujniy va Zelenskiy o‘rtasida ziddiyat kuchaymoqda
Ukrainaning Buyuk Britaniyadagi sobiq elchisi va mamlakat Qurolli kuchlarining sobiq rahbari Valeriy Zalujniy yaqinda Associated Press agentligiga bergan intervyusida prezident Volodimir Zelenskiy bilan bo‘lgan murakkab munosabatlari haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zalujniyning ta’kidlashicha, ularning o‘rtasidagi ilk kelishmovchiliklar Rossiyaning Ukrainaga qarshi bosqinining dastlabki kunlaridayoq paydo bo‘lgan. Zalujniy 2022 yil sentyabr oyida yuz bergan bir voqeani eslab o‘tdi.
O‘sha paytda Ukraina qo‘shinlari shimoliy yo‘nalishda muvaffaqiyatli harakat qilayotgan edi. Ammo aynan shu vaqtda uning Kiyevda joylashgan idorasiga Ukraina Xavfsizlik xizmati xodimlari tintuv o‘tkazish uchun kirib kelgan.
Tintuvga asos sifatida mazkur manzilda jinoiy guruh boshqaruvidagi striptiz klub joylashgani haqidagi hujjat ko‘rsatilgan. Zalujniy bu voqeani "ochiqchasiga qo‘rqitish harakati" sifatida baholadi va prezident ofisi rahbari Andrey Yermakka qo‘ng‘iroq qilib, bunday harakatlar davom etsa, keskin choralar ko‘rishi haqida ogohlantirgan.
Zalujniy intervyusida 2023 yilgi qarshi hujum muvaffaqiyatsizligi sabablari haqida ham gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlabki rejalar Zaporojiye yo‘nalishida kuchli zarba berib, Azov dengiziga chiqishni maqsad qilgan edi.
Ammo siyosiy rahbariyat resurslarni keng hudud bo‘ylab tarqatib yuborgani sababli hujum quvvati zaiflashgan. Zelenskiy esa bu muvaffaqiyatsizlikni ittifoqchilardan qurol kech yetib kelgani va askarlar sonining kamligi bilan izohlagan edi.
Shuningdek, Zalujniyning siyosiy reytingi yuqoriligicha qolmoqda. So‘nggi so‘rovnomalarga ko‘ra, aholining 23 foizi uni qo‘llab-quvvatlamoqda, Zelenskiyni esa 20 foiz respondent ma’qullagan.
Zalujniy hozircha siyosiy rejalari haqida gapirishni istamayapti va "urush tugamaguncha siyosatni muhokama qilmayman" degan fikrni bildirgan. Shu bilan birga, Ukrainada 2026 yil fevral oyida navbatdan tashqari saylovlar o‘tkazilishi mumkinligi haqidagi mish-mishlar hamon dolzarb bo‘lib turibdi.
Zalujniy va Zelenskiy o‘rtasidagi bu ziddiyatlar Ukrainadagi ichki siyosiy barqarorlikka qanday ta’sir ko‘rsatishi hozircha noma’lum bo‘lib qolmoqda.

Залужный и Зеленский находятся в растущем конфликте
Бывший посол Украины в Великобритании и бывший глава Вооружённых сил страны Валерий Залужный недавно в интервью агентству Associated Press рассказал о сложных отношениях с президентом Владимиром Зеленским. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Залужного, первые разногласия между ними возникли уже в первые дни российского вторжения в Украину. Залужный вспомнил событие, произошедшее в сентябре 2022 года.
В то время украинские войска успешно действовали на северном направлении. Однако именно тогда сотрудники Службы безопасности Украины ворвались в его офис в Киеве для проведения обыска.
В качестве основания для обыска был предъявлен документ, согласно которому по этому адресу находился стриптиз-клуб, управляемый преступной группировкой. Залужный оценил это событие как «открытую попытку запугивания» и позвонил главе офиса президента Андрею Ермаку, предупредив, что в случае продолжения таких действий будут приняты решительные меры.
В интервью Залужный также рассказал о причинах неудачи контрнаступления 2023 года. По его словам, первоначальные планы предусматривали мощный удар по направлению Запорожья с выходом к Азовскому морю.
Однако из-за того, что политическое руководство распределило ресурсы по большой территории, наступательная мощь ослабла. Зеленский объяснил эту неудачу поздним поступлением оружия от союзников и недостаточным количеством солдат.
Кроме того, рейтинг Залужного остаётся высоким. Согласно последним опросам, 23 процента населения поддерживают его, тогда как Зеленского одобряют 20 процентов респондентов.
Залужный пока не хочет говорить о своих политических планах и заявил, что «не будет обсуждать политику, пока не закончится война». В то же время слухи о возможных внеочередных выборах в Украине в феврале 2026 года остаются актуальными.
Как эти конфликты между Залужным и Зеленским повлияют на внутреннюю политическую стабильность Украины, пока неизвестно.