Pskovda dron hujumi: neft bazasida yong‘in chiqdi
Rossiyaning Pskov viloyati va Velikiye Luki shahridagi fuqarolik infratuzilmasi obyektlariga dronlar tomonidan hujum uyushtirilgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Viloyat gubernatori Mixail Vedernikovning ma’lum qilishicha, 19-fevralga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan bu hujum natijasida Velikiye Luki shahridagi neft bazasida yonilg‘i saqlanadigan rezervuarlardan biri yonib ketgan. Gubernatorning so‘zlariga ko‘ra, voqea joyida favqulodda xizmatlar faoliyat olib bormoqda va vaziyat nazorat ostiga olinmoqda.
Shu bilan birga, mahalliy aholidan ehtiyot choralariga rioya qilish, xususan, oyna va derazalarga yaqinlashmaslik yoki hujum vaqtida ko‘chada bo‘lgan bo‘lsa, yaqin binolardan boshpana topish so‘ralgan. Telegram'dagi ASTRA kanali ma’lumotiga ko‘ra, yong‘in sodir bo‘lgan hududdagi ayrim korxonalar xodimlari xavfsizlik maqsadida evakuatsiya qilingan.
Kanalning yozishicha, neft bazasidagi rezervuarlar ustiga himoya to‘ri o‘rnatilgan bo‘lsa-da, guvohlarning aytishicha, bir nechta dron himoya to‘rini teshib o‘tib, yong‘inni yuzaga keltirgan. Bazada asosan dizel yonilg‘isi, benzin va boshqa turdagi neft mahsulotlari saqlangani qayd etilgan.
Ushbu mahsulotlar keyinchalik yoqilg‘i quyish shoxobchalari, korxonalar va transport kompaniyalariga taqsimlanishi rejalashtirilgan edi. Shu bilan birga, Rosaviatsiya vakili Pskov aeroporti ma’lum vaqt davomida samolyotlarni qabul qilish va jo‘natishni to‘xtatganini ma’lum qildi.

В Пскове атака дрона: на нефтебазе возник пожар
Сообщается о нападении дронов на объекты гражданской инфраструктуры в Псковской области России и городе Великие Луки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам губернатора области Михаила Ведерникова, в ночь на 19 февраля в результате этого нападения на нефтебазе в городе Великие Луки загорелся один из резервуаров для хранения топлива. По словам губернатора, на месте происшествия работают экстренные службы, ситуация контролируется.
Вместе с тем местных жителей призвали соблюдать меры предосторожности, в частности, не подходить близко к окнам и дверям, а в случае нахождения на улице во время атаки — искать укрытие в ближайших зданиях. По информации канала ASTRA в Telegram, некоторые сотрудники предприятий в районе пожара были эвакуированы в целях безопасности.
По данным канала, несмотря на то, что на резервуарах нефтебазы была установлена защитная сетка, свидетели сообщают, что несколько дронов пробили защитную сетку и вызвали пожар. На базе в основном хранились дизельное топливо, бензин и другие виды нефтепродуктов.
Эти продукты впоследствии планировалось распределить на автозаправочные станции, предприятия и транспортные компании. Также представитель Росавиации сообщил, что аэропорт Пскова временно прекратил приём и отправку самолётов.