Shimoliy Koreyada navbatdagi harbiy texnologiyalar namoyishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat rahbari Kim Chen In yangi ishlab chiqarilgan yirik kalibrli yalpi o‘t ochish reaktiv tizimiga ega jangovar transport vositasini shaxsan boshqarib ko‘rdi. Bu tadbir oddiy sinov emas, balki ichki auditoriya va tashqi dunyoga kuch namoyishi sifatida ko‘rilmoqda.
Koreya Markaziy Telegraf Agentligining xabariga ko‘ra, ushbu harbiy texnika Koreya Mehnat Partiyasining IX syezdi munosabati bilan taqdim etilgan. 600 millimetr kalibrga ega 50 dona yalpi o‘t ochish reaktiv tizimlari to‘liq partiya ko‘rinishida tayyorlangan.
Bu yirik loyihani KXDR mudofaa sanoati xodimlari amalga oshirgan. Tantanali marosim Pxenyanda bo‘lib o‘tdi.
Unda Kim Chen In shaxsan ishtirok etib, ushbu qurolning yuqori harbiy samaradorligini ta’kidlagan va davlat xavfsizligini ta’minlash uchun qudratni yanada mustahkamlash zarurligini qayd etgan. Tadbirning eng e’tiborli qismi esa Kim Chen Inning jangovar mashinani o‘zi boshqarib, maydon bo‘ylab harakat qilgani bo‘ldi.
Bu orqali mamlakat texnologik jihatdan rivojlanayotganini va barcha jarayonlar to‘liq nazoratda ekanini namoyon etishga harakat qilingan. Yirik kalibr, katta son va kuchli signal – KXDR bu safar ham o‘z uslubiga sodiq qoldi.
Endi mintaqadagi vaziyat va xalqaro munosabatlarda ushbu namoyish qanday ta’sir ko‘rsatishini kuzatish qiziq bo‘ladi.

Ким Чен Ын лично испытал новую военную технику
Глава страны Ким Чен Ын лично управлял боевой машиной с реактивной системой залпового огня крупного калибра, недавно произведённой. Это мероприятие рассматривается не просто как испытание, а как демонстрация силы для внутренней аудитории и внешнего мира.
По сообщению Центрального телеграфного агентства Кореи, эта военная техника была представлена в честь IX съезда Трудовой партии Кореи. Было полностью подготовлено 50 систем залпового огня калибра 600 миллиметров в виде партии.
Этот крупный проект реализовали сотрудники оборонной промышленности КНДР. Торжественная церемония прошла в Пхеньяне.
На ней Ким Чен Ын лично принял участие, подчеркнув высокую военную эффективность этого оружия и отметил необходимость дальнейшего укрепления мощи для обеспечения безопасности государства. Самым заметным моментом мероприятия стало то, что Ким Чен Ын сам управлял боевой машиной и передвигался по полю.
Таким образом была предпринята попытка показать, что страна технологически развивается и все процессы находятся под полным контролем. Крупный калибр, большое количество и мощный сигнал – КНДР в этот раз вновь осталась верна своему стилю.
Теперь будет интересно наблюдать, как эта демонстрация повлияет на ситуацию в регионе и международные отношения.