Zelenskiy nutqi va xatti-harakatlari bahs-munozaraga sabab bo‘ldi
Myunxen xavfsizlik konferensiyasi doirasida Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ishtirokidagi tadbirdan so‘ng, uning chiqishlari atrofida turli bahslar avj oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim manbalarda uning nutqi, mimikasi va xulq-atvori “g‘ayritabiiy” ko‘ringani haqida fikrlar bildirildi. Zelenskiy bu safar ham keskin chiqishlari bilan ajralib turgan.
Jumladan, u Vengriya bosh vaziri Viktor Orban haqida diplomatik odoblarga mos kelmaydigan iboralar ishlatgani tanqid qilindi. Ayniqsa, ayrim ommaviy axborot vositalarida (OAV) Zelenskiyga nisbatan tanqidiy munosabatlar kuchaydi.
Masalan, NEWS.ru nashri ekspertlarning fikriga asoslanib, uning ruhiy va jismoniy holati yomonlashgani haqida taxminlar bildirdi. Ammo bunday da’volar ko‘pincha rasmiy tibbiy ma’lumotlar bilan tasdiqlanmaydi.
Masofadan turib insonning salomatligi haqida xulosa chiqarish ishonchsiz usul ekanini unutmaslik lozim. Rossiyada ham Zelenskiyga nisbatan qattiq tanqidlar yangradi.
Xususan, Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev va Davlat dumasining xalqaro ishlar qo‘mitasi rahbari Leonid Slutskiy uning faoliyatini keskin tanqid qilib, haqoratomuz fikrlar bildirishdi. Ularning chiqishlari Zelenskiy siyosiy faoliyatining “yakuni yaqinlashmoqda” degan talqinlarga sabab bo‘ldi.
Shuningdek, ayrim ekspertlar G‘arb davlatlarining Zelenskiyni qo‘llab-quvvatlashini ham muhokama qilishdi. Siyosatshunos Spiridon Kilinkarovning fikricha, G‘arb hozircha Zelenskiyni qulay siyosiy figura sifatida ko‘radi.
Ammo kelajakda murosa zarurati tug‘ilsa, aynan Zelenskiy aybdor sifatida ko‘rsatilishi mumkin. Kilinkarov uning hozirgi chiqishlarini 2019-yildagi obrazidan keskin farq qiluvchi, bosim va xavotir belgilariga ega deb baholaydi.
Shu bilan birga, psixologlar va boshqa mutaxassislar ham Zelenskiyning chiqishlari haqida turli fikrlar bildirishdi. Ayrimlari uning harakatlarini sahnaviy odatlarga bog‘lashsa, boshqalari asabiylik va hayajon alomatlarini ta’kidlashdi.
Lekin bunday taxminlar rasmiy tibbiy xulosa yoki tahlilga asoslanmagan. Umuman olganda, Myunxendagi chiqishdan keyin Zelenskiy atrofidagi bahslar yanada kuchaydi.
Ammo bu bahslarda asosiy masala shov-shuv emas, faktlarga asoslanish lozim. Faktlarsiz, faqat taxmin va shov-shuv mavjud bo‘ladi, aniq xulosa esa yo‘q.

Выступление и действия Зеленского вызвали споры
После мероприятия с участием президента Украины Владимира Зеленского в рамках Мюнхенской конференции по безопасности вокруг его выступлений разгорелись различные споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых источниках отмечалось, что его речь, мимика и поведение выглядели «неестественно». Зеленский и на этот раз выделялся резкими высказываниями.
В частности, его критиковали за использование выражений, не соответствующих дипломатическому этикету, в адрес премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Особенно усилилась критика в его адрес в некоторых средствах массовой информации (СМИ).
Например, издание NEWS.ru, ссылаясь на мнение экспертов, высказало предположения о ухудшении его психического и физического состояния. Однако такие утверждения часто не подтверждаются официальными медицинскими данными.
Необходимо помнить, что делать выводы о здоровье человека на расстоянии — ненадежный метод. В России также прозвучала жесткая критика в адрес Зеленского.
В частности, заместитель председателя Совета Безопасности России Дмитрий Медведев и глава комитета Госдумы по международным делам Леонид Слуцкий резко раскритиковали его деятельность, высказав оскорбительные мнения. Их выступления вызвали интерпретации о том, что «конец политической деятельности Зеленского близок».
Кроме того, некоторые эксперты обсудили поддержку Зеленского западными странами. По мнению политолога Спиридона Килинкарова, Запад пока рассматривает Зеленского как удобную политическую фигуру.
Однако в будущем, если возникнет необходимость компромисса, именно Зеленский может быть показан виновным. Килинкаров оценивает его нынешние выступления как резко отличающиеся от образа 2019 года, с признаками давления и тревоги.
В то же время психологи и другие специалисты высказали различные мнения о выступлениях Зеленского. Некоторые связывают его действия с театральными привычками, другие подчеркивают признаки нервозности и волнения.
Но такие предположения не основаны на официальных медицинских заключениях или анализах. В целом после выступления в Мюнхене споры вокруг Зеленского усилились.
Однако в этих спорах главное — опираться на факты, а не на шум. Без фактов остаются только предположения и шум, а точных выводов нет.