Qirg‘izistonda TikTok taqiqini bekor qilish taklif etildi
Qirg‘izistonda TikTok’ni blokirovka qilish bo‘yicha qarorni bekor qilish masalasi qayta ko‘rib chiqilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qirg‘iziston Madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vazirligi o‘rinbosari Marat Tagayevning so‘zlariga ko‘ra, bu masalaga e’tibor qaratish zarur. U vazirlik yig‘ilishida axborot muhitini monitoring qilish va o‘rganish uchun maxsus markazning tugatilganini ta’kidlagan.
Hozirgi kunda ijtimoiy tarmoqlar va platformalar bilan tizimli ishlaydigan alohida organ mavjud emas. Shu sababdan, TikTok’ni blokirovka qilish qarorini bekor qilish taklif etilmoqda.
Ta’kidlanishicha, TikTok rasman cheklangan bo‘lsa-da, foydalanuvchilar, ayniqsa yoshlar, VPN orqali undan foydalanishda davom etmoqda. Bu esa taqiqning amalda samarali emasligini ko‘rsatmoqda.
Taqiqning mavjudligi platformadan foydalanishni to‘xtatmay, faqatgina uni qiyinlashtiradi. Eslatib o‘tamiz, TikTok’ga kirish 2024-yilning 18-aprelidan boshlab cheklangan edi.
Bu qaror telekom-operatorlarga tegishli ko‘rsatmalar orqali amalga oshirilgan. Hozirgi vaqtda ushbu taqiqni bekor qilish borasida faqat taklif mavjud bo‘lib, hali yakuniy qaror qabul qilinmagan.

В Кыргызстане предложили отменить запрет на TikTok
По словам заместителя министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Марата Тагаева, необходимо обратить внимание на этот вопрос. Он отметил на заседании министерства, что был закрыт специальный центр для мониторинга и изучения информационной среды.
В настоящее время нет отдельного органа, который системно работал бы с социальными сетями и платформами. По этой причине предлагается отменить решение о блокировке TikTok.
Отмечается, что несмотря на официальный запрет TikTok, пользователи, особенно молодежь, продолжают пользоваться им через VPN. Это показывает, что запрет на практике неэффективен.
Наличие запрета не прекращает использование платформы, а лишь усложняет его. Напомним, что доступ к TikTok был ограничен с 18 апреля 2024 года.
Это решение было реализовано через соответствующие указания телеком-операторам. В настоящее время существует только предложение об отмене этого запрета, окончательное решение еще не принято.