Pokiston poytaxti Islomobod shahrida buyuk o‘zbek davlat arbobi va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur nomi bilan ataladigan yangi bog‘ barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bog‘ O‘zbekiston tomonidan Pokiston xalqiga do‘stlik va hamkorlik ramzi sifatida sovg‘a qilinadi. Bu haqda «Dunyo» axborot agentligi ma’lum qildi.
Loyiha doirasida bog‘ Islomobod shahrida 2,5 gektar maydonni qamrab olib, zamonaviy landshaft dizayni va qulay dam olish maskanlari bilan jihozlanadi. Shuningdek, bog‘da sayr yo‘laklari va boshqa infratuzilmalar ham tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Respublikasi qurilish vaziri Sherzod Hidoyatov mazkur loyihaning amalga oshirilishiga rahbarlik qiladi. Ushbu tashabbus ikki davlat o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash, tarixiy merosga hurmatni oshirish va xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Yangi bog‘ Pokiston aholisi va mehmonlari uchun madaniy-ma’rifiy dam olish maskani sifatida xizmat qilishi kutilmoqda. Bu loyiha ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikka yangi qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В Исламабаде будет построен новый парк имени Бабура
В столице Пакистана, городе Исламабад, планируется создание нового парка, названного в честь великого узбекского государственного деятеля и поэта Захириддина Мухаммада Бабура. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот парк будет подарен пакистанскому народу Узбекистаном в знак дружбы и сотрудничества. Об этом сообщило информационное агентство «Дунё».
В рамках проекта парк займет площадь в 2,5 гектара в городе Исламабад и будет оснащен современным ландшафтным дизайном и удобными зонами отдыха. Также предусмотрено создание прогулочных дорожек и другой инфраструктуры.
Министр строительства Республики Узбекистан Шерзод Хидоятов возглавит реализацию данного проекта. Эта инициатива направлена на дальнейшее укрепление культурных связей между двумя странами, повышение уважения к историческому наследию и углубление дружеских отношений между народами.
Новый парк ожидается стать культурно-просветительской зоной отдыха для жителей и гостей Пакистана. Этот проект станет новым шагом в двустороннем сотрудничестве между двумя странами.