G‘azoda xavfsizlik uchun xalqaro qo‘shinlar joylashtiriladi
G‘azo sektori atrofida xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan yangi reja amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro xavfsizlik kuchlari (ISF) tarkibida xizmat qilish uchun dastlab beshta davlat qo‘shin yuborishga rozilik bildirdi. Bu haqda ISF qo‘mondoni general-mayor Jasper Jeffers 19-fevral kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tgan “Tinchlik kengashi” yig‘ilishida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Indoneziya, Marokash, Qozog‘iston, Kosovo va Albaniya ISF safiga qo‘shin jo‘natishga tayyor ekanini bildirgan. Misr va Iordaniya esa politsiya tayyorlash va o‘qitish mas’uliyatini o‘z zimmalariga olgan.
Rejaga ko‘ra, xavfsizlik kuchlari dastlab G‘azo sektori janubidagi Rafah hududida joylashib, bu yerda politsiya xodimlarini o‘qitishni boshlaydi. Keyinchalik xavfsizlik tizimi bosqichma-bosqich kengayib, boshqa hududlarga ham tarqaladi.
Jeffersning ma’lumotiga ko‘ra, uzoq muddatli rejalarda ISF tarkibini 20 ming harbiy xizmatchigacha kengaytirish va 12 ming politsiya xodimini tayyorlash ko‘zda tutilgan. Bu rejalar G‘azoda xavfsizlikni qisqa muddatli emas, uzoq muddatli tizim sifatida qarashlarini ko‘rsatadi.
Shuningdek, infratuzilmaga oid katta rejalardan biri G‘azo janubida harbiy baza qurilishi bo‘lib, bu baza ISF uchun operativ markaz vazifasini bajarishi va 5 ming harbiy xizmatchini joylashtirish imkoniyatiga ega bo‘lishi kutilmoqda. The Guardian nashrining yozishicha, bu loyiha uchun yer maydonlari allaqachon ko‘zdan kechirilgan.
Mazkur rejalar atrofida ko‘plab savollar va munozaralar paydo bo‘lmoqda. Bir tomondan, xavfsizlikni ta’minlash va politsiya tayyorlash ishlari davom etayotgan bo‘lsa, boshqa tomondan, xorijiy qo‘shinlar joylashtirilishi va infratuzilma qurilishi kabi masalalar bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Eng katta umid shundaki, barcha rejalar tinch aholi xavfsizligini ta’minlash va ularning farovon hayotini tiklashga xizmat qiladi. Qolgan masalalar esa texnik va tashkiliy jarayonlar doirasida hal qilinadi.

В Газе для обеспечения безопасности размещаются международные войска
Пять государств изначально согласились направить войска для службы в составе Международных сил безопасности (ISF). Об этом сообщил командующий ISF генерал-майор Джаспер Джефферс на заседании "Совета по миру", которое прошло 19 февраля в Вашингтоне.
По его словам, Индонезия, Марокко, Казахстан, Косово и Албания выразили готовность направить войска в состав ISF. Египет и Иордания взяли на себя ответственность за подготовку и обучение полиции.
Согласно плану, силы безопасности первоначально разместятся в районе Рафа на юге сектора Газа, где начнется обучение сотрудников полиции. В дальнейшем система безопасности будет постепенно расширяться и распространяться на другие территории.
По информации Джефферса, в долгосрочных планах предусмотрено расширение состава ISF до 20 тысяч военнослужащих и подготовка 12 тысяч сотрудников полиции. Эти планы показывают, что безопасность в Газе рассматривается не как краткосрочная, а как долгосрочная система.
Кроме того, одним из крупных инфраструктурных проектов является строительство военной базы на юге Газы, которая станет оперативным центром ISF и сможет разместить 5 тысяч военнослужащих. По данным издания The Guardian, для этого проекта уже были рассмотрены земельные участки.
Вокруг этих планов возникает множество вопросов и дискуссий. С одной стороны, продолжаются работы по обеспечению безопасности и подготовке полиции, с другой — размещение иностранных войск и строительство инфраструктуры вызывают споры.
Самая большая надежда заключается в том, что все планы будут служить обеспечению безопасности мирного населения и восстановлению их благополучной жизни. Остальные вопросы будут решаться в рамках технических и организационных процессов.