Antarktidada halqasimon quyosh tutilishi kuzatildi
Antarktida hududida noyob astronomik hodisa – halqasimon to‘liq quyosh tutilishi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Arktika va Antarktika tadqiqot instituti matbuot xizmati xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, ushbu hodisa 17-fevral kuni Janubiy yarim sharda ro‘y bergan.
To‘liq tutilish bosqichi ikki daqiqadan ortiq davom etgan bo‘lsa, umumiy davomiyligi to‘rt yarim soatni tashkil qilgan. Tadbir davomida Arktika va Antarktika tadqiqot instituti olimlari bu manzarani tasvirga olishga muvaffaq bo‘lishgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, halqasimon quyosh tutilishi Oyning Yerga nisbatan uzoq masofada joylashgan paytida sodir bo‘ladi. Bunday vaziyatda Oy Quyoshni to‘liq yopolmaydi va Quyosh uzuk shaklida ko‘rinadi.
Shu sababli yorqin halqa shaklidagi manzara kuzatiladi, biroq quyosh tojini yoki uning atrofidagi yulduzlarni ko‘rishning imkoni bo‘lmaydi. Astronomlarning ma’lumotiga ko‘ra, bunday tutilishni faqat ma’lum hududlardan kuzatish mumkin.
Antarktidadagi “Mirniy” stansiyasida bu hodisani atigi bir nechta kishi kuzatishga muvaffaq bo‘lgan. Ushbu kamyob astronomik hodisa ilmiy hamjamiyat uchun katta ahamiyatga ega bo‘ldi.

В Антарктиде наблюдалось кольцевое солнечное затмение
В Антарктиде произошло уникальное астрономическое событие – кольцеобразное полное солнечное затмение. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Института исследований Арктики и Антарктики. Известно, что это событие произошло 17 февраля в Южном полушарии.
Фаза полного затмения длилась более двух минут, а общая продолжительность составила четыре с половиной часа. Во время события ученым Института исследований Арктики и Антарктики удалось запечатлеть это явление.
По словам специалистов, кольцеобразное солнечное затмение происходит, когда Луна находится на большом расстоянии от Земли. В такой ситуации Луна не закрывает Солнце полностью, и Солнце выглядит в виде кольца.
Поэтому наблюдается яркое кольцо, однако увидеть солнечную корону или звезды вокруг невозможно. По данным астрономов, такое затмение можно наблюдать только из определённых регионов.
На станции «Мирный» в Антарктиде это событие удалось наблюдать лишь немногим людям. Это редкое астрономическое явление имеет большое значение для научного сообщества.