Yaponiyada Parkinsonni davolash uchun yangi dori tasdiqlandi
Yaponiyada Parkinson kasalligini davolashda qo‘llaniladigan yangi dori vositasiga qisman ruxsat berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu dori induksiyalangan plyuripotent ildiz hujayralari asosida yaratilgan. Ushbu yangilik haqida Kioto universiteti qoshidagi iPS-hujayralarni tadqiq etish va qo‘llash instituti ma’lumot berdi.
Institut rahbari Dzyun Takaxasi bu yutuqni tibbiyot sohasidagi muhim qadam sifatida baholadi. Unga ko‘ra, yangi davolash usulini yaqin kelajakda ishonchli standartga aylantirish uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.
Yangi dori iPS-hujayralardan yetishtirilgan asab hujayralarini o‘z ichiga oladi. Ushbu hujayralar Parkinson kasalligiga chalingan bemorlarning miyasiga ko‘chirib o‘tkaziladi.
2024 yil aprel oyida o‘tkazilgan klinik sinovlar natijasida bemorlarning salomatligida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilgani qayd etilgan. Mutaxassislar bu natijalarni umidbaxsh deb baholamoqda.
Mazkur dorini ishlab chiqargan Sumitomo Pharma kompaniyasi uni Amshepuri savdo belgisi ostida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza bergan. Hujjatlar tezlashtirilgan tartibda ko‘rib chiqilgan.
Bundan tashqari, xuddi shunday hujayralar asosida tayyorlangan va ishemik kardiomiopatiyani davolashga mo‘ljallangan dori ham qisman tasdiqlangan. Hozircha bu ikki dori dunyoda yagona hisoblanadi.