Yaponiyada Parkinsonni davolash uchun yangi dori tasdiqlandi
Yaponiyada Parkinson kasalligini davolashda qo‘llaniladigan yangi dori vositasiga qisman ruxsat berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu dori induksiyalangan plyuripotent ildiz hujayralari asosida yaratilgan. Ushbu yangilik haqida Kioto universiteti qoshidagi iPS-hujayralarni tadqiq etish va qo‘llash instituti ma’lumot berdi.
Institut rahbari Dzyun Takaxasi bu yutuqni tibbiyot sohasidagi muhim qadam sifatida baholadi. Unga ko‘ra, yangi davolash usulini yaqin kelajakda ishonchli standartga aylantirish uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.
Yangi dori iPS-hujayralardan yetishtirilgan asab hujayralarini o‘z ichiga oladi. Ushbu hujayralar Parkinson kasalligiga chalingan bemorlarning miyasiga ko‘chirib o‘tkaziladi.
2024 yil aprel oyida o‘tkazilgan klinik sinovlar natijasida bemorlarning salomatligida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilgani qayd etilgan. Mutaxassislar bu natijalarni umidbaxsh deb baholamoqda.
Mazkur dorini ishlab chiqargan Sumitomo Pharma kompaniyasi uni Amshepuri savdo belgisi ostida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza bergan. Hujjatlar tezlashtirilgan tartibda ko‘rib chiqilgan.
Bundan tashqari, xuddi shunday hujayralar asosida tayyorlangan va ishemik kardiomiopatiyani davolashga mo‘ljallangan dori ham qisman tasdiqlangan. Hozircha bu ikki dori dunyoda yagona hisoblanadi.

В Японии одобрен новый препарат для лечения болезни Паркинсона
Этот препарат создан на основе индуцированных плюрипотентных стволовых клеток. Об этой новинке сообщил Институт исследований и применения iPS-клеток при Киотском университете.
Руководитель института Дзюн Такахаси оценил это достижение как важный шаг в медицине. По его словам, предпринимаются все необходимые меры для того, чтобы в ближайшем будущем новый метод лечения стал надежным стандартом.
Новый препарат содержит нервные клетки, выращенные из iPS-клеток. Эти клетки пересаживаются в мозг пациентов, страдающих болезнью Паркинсона.
По результатам клинических испытаний, проведённых в апреле 2024 года, отмечены положительные изменения в состоянии здоровья пациентов. Специалисты оценивают эти результаты как обнадеживающие.
Компания Sumitomo Pharma, разработавшая данный препарат, подала заявку на его регистрацию под торговой маркой Amshepuri. Документы рассматривались в ускоренном порядке.
Кроме того, частично одобрен препарат, созданный на основе аналогичных клеток и предназначенный для лечения ишемической кардиомиопатии. Пока эти два препарата считаются единственными в мире.